Geri Dön
EğitimEkojenite Nedir? Tıp Dilinde Ekojenite Ne Anlama Gelir?

Ekojenite Nedir? Tıp Dilinde Ekojenite Ne Anlama Gelir?

Ekojenite sözcüğü günlük hayatta pek kullanılan veya bilinen bir kelime değildir. Fakat ekojenite kelimesi gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda ve kitaplarda yer alabilmektedir. Bu sebeple ekojenite kelimesi merak uyandırmaktadır. İşte size ekojenite kavramı hakkında bilgileri derledik.

Ekojenite Nedir? Tıp Dilinde Ekojenite Ne Anlama Gelir?

Ekojenite kelimesi tıp alanına giren bir terimdir. Tıp dünyasının kullandığı ve yaygın biçimde tıp literatüründe yer bulan bir kelimedir.

Ekojenite Nedir?

Ekojenite sözcüğü tıbbı bir terimdir ve röntgen ile ultrason grafisi ile alakalıdır. Ekojenite sözcüğünün Türkçe anlamı "artmış yoğunluk"tur.

Tıp Dilinde Ekojenite Ne Anlama Gelir?

Tıp dünyasına özgü ekojenite kelimesi ile anlatılan şey şudur: Röntgen ya da ultrason grafisinde görülen ve bir bölgede oluşan yoğunluk artışının tespiti halinde ekojenite artışından söz edilir. Ekojenite vücudun hemen her bölgesinde görülebilir.

Ultrason grafisinde beyaz renk ile kendini belli eder. Ekojenite artışının gözlenmesi ve tespiti ile birçok sağlık sorununun belirtisi gözlenebilmekte ve hastalığın teşhisi saptanabilmektedir. Örneğin; böbrek taşı ele alınarak örnekleme yapılırsa, öncesinde taşın saptandığı alanda ekojenite artışı tespit edilirse bu durum böbrek taşı oluşumun artışına işaret edecektir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler