Geri Dön
EğitimEkolojik Niş Nedir? Biyolojide Ekolojik Niş Örnekleri Nelerdir?

Ekolojik Niş Nedir? Biyolojide Ekolojik Niş Örnekleri Nelerdir?

Ekolojik niş terimi özellikle biyolojide sıklıkla kullanılan bir terimdir. Ekolojik niş, bireyin bulunduğu bir ortamda yapmak zorunda olduğu görev ve sorumluluklara verilen isimdir. Ekolojik niş nedir? Biyolojide ekolojik niş örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ekolojik Niş Nedir? Biyolojide Ekolojik Niş Örnekleri Nelerdir?


Ekolojik niş terimi çoğunlukla habitat terimi ile karıştırılan bir konudur. Ancak bu iki terim birbirinden farklılık göstermektedir. Canlıların beslenmesi, korunması üremesi, saklanması, diğer canlılar ile etkileşimi ekolojik niş içerisinde değerlendirilmektedir.

Ekolojik Niş Nedir?

Bireyin içerisinde bulunduğu ortamda yapmak zorunda olduğu ve sahip olduğu görevler ve sorumluluklar ekolojik niş olarak isimlendirilmektedir. Ekolojik niş terimi çoğunlukla habitat terimi ile karıştırılan bir konudur.

ekolojik niş; sağlık, beslenme, üreme gibi yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde etkisi olan fiziksel, kimyasal ve de biyolojik faktörlerin bütününe verilen isimdir. Biyolojik türlerin fiziksel çevresindeki nem, sıcaklık, hava, ışık, toprak gibi faktörler ekolojik niş üzerinde etki alanına sahiptir. Bunun yanında besin zincirinde yer alan üretici, tüketici ve ayrıştırıcılar da ekolojik niş üzerinde etkili olmaktadır. Ekolojik niş üzerinde direkt ya da dolaylı olarak etkisi bulunan pek çok faktör bulunmaktadır.

Ekolojik niş canlıların adaptasyonu ile hayatta kalma faaliyetlerinin sonucunda meydana çıkmaktadır. Dünya üzerinde farklı alanlarda bulunan farklı türler benzer ya da aynı ekolojik nişi üstlenebilmektedir.

Biyolojide Ekolojik Niş Örnekleri Nelerdir?

Ekolojik nişe örnek olarak gübre böceği verilebilir. Gübre böcekleri Antarktika dışında tüm kıtalarda bulunmaktadır. Gübreler dünyada bulunmaktadır. Gübre böcekleri ise zaman içerisinde bu gübreleri bir kaynak olarak kullanmayı öğrenmiş ve kendi ekolojik nişini meydana getirmiştir.

Xerofitik Bitkiler de ekolojik nişe örnek olarak gösterilebilir. Bu bitkiler, kuru ortamlarda yaşamak için farklı uyarlamalar geliştirmiştir. Bitkiler içerisinde bulunan suların korunması, su kaybının önlenmesi için çeşitli adaptasyonlar geliştirmişlerdir. Kaktüs ve aleovera bitkileri bu grup içerisinde yer almaktadır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler