Geri Dön
EğitimElektriksel Kuvvet Nedir, Ne İşe Yarar? Kısaca Elektriksel Kuvvet Konu Anlatımı

Elektriksel Kuvvet Nedir, Ne İşe Yarar? Kısaca Elektriksel Kuvvet Konu Anlatımı

Elektriksel kuvvet, fiziğin önemli konularından bir tanesidir. Bu nedenle fizik ile ilgilenen kişilerin bu konuyu iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Fizik yasaları arasında elektriksel kuvvet oldukça önemlidir. Elektriksel kuvvet nedir, ne işe yarar? İşte, tüm detaylar.

Elektriksel Kuvvet Nedir, Ne İşe Yarar? Kısaca Elektriksel Kuvvet Konu Anlatımı

 Elektrostatik konularına bakıldığı zaman zıt yüklerin birbirini çektiği aynı yüklerin ise birbirini ittiğini görürüz. Bu şekilde elektrik yüklü olan cisimler birbirilerine karşı kuvvet uygulamaktadır. Bu kuvvet ise, elektriksel kuvvet olarak isimlendirilmektedir. 

 Elektriksel Kuvvet Nedir, Ne İşe Yarar?

  Elektrik yükü ile yüklü cisimler, birbirlerine yakınlaştıklarında yük miktarları ile doğru olarak ve aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılı olacak şekilde kuvvet uygulamaktadır. Bu kuvvetin ismi ise elektriksel kuvvettir. 

 Elektriksel kuvvet temassız olarak gerçekleştiğinde itme ya da çekme şeklinde meydana gelmektedir. Eğer cisimler aynı yük ile yüklülerse o zaman birbirlerini itmektedir. Eğer cisimler zıt yükler ile yüklülerse o zaman birbirlerini çekerler. 

 Yükler arasındaki ortamın elektrik geçirme gücü kuvvetin de şiddetini etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Elektriksel kuvvetin bu özelliğini 1784 yılında Charles Augustine de Coulomb bulmuştur. Bu nedenle de ismi Coulomb Yasası olmuştur.

 Elektriksel kuvvet, elektrostatik konularından bir tanesidir. Bu konunun varlığı nispeten çözülmüştür. Ancak büyüklüğü ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Bir kuvvet olması nedeni ile birimi de Newton (N) olmaktadır. Coulomb Yasası sayesinde elektrik yükleri iki madde arasında bulunan etkileşimlerin matematiksel bir şekilde ifadesi gerçekleşmiştir. 

 Coulomb, bir ölçüm cihazı icat etti. Bu cihaza ise burulma terazisi ismini vermiştir. Burulma terazisinin ucuna güç uygulanması durumunda dönmektedir. Uygulanmış olan kuvvetin miktarı da dönmesi halinde meydana gelen açı ile kıyaslandığı zaman bulunabilmektedir. 

 Elektriksel kuvvet ile Coulomb Kanunu elektriksel yüklü olan cisimlerin arasındaki ilişkinin açıklanması amacı ile kullanılmaktadır. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler