Geri Dön
EğitimErgene Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Ergene Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Türkiye'nin en önemli yerlerinden biri olarak Ergene öne çıkmaktadır. Özellikle doğal bir süreç ile ortaya çıkmış olan bu Nehir pek çok amaç altında kullanılır. Peki, Ergene nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür tüm detayları ile derledik.

Ergene Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Ülkenin dört bir yanında belli yerden başlayarak yine belli bir noktaya çıkan farklı nehirler bulunmaktadır. Bu nehirler önemli bir su kaynağı olarak amaca uygun değişik biçimlerde değerlendirilir. Özellikle önemli bir su kaynağı olması ile beraber Ergene Nehri bir adım öne çıkıyor.

 Ergene Nehri Nerede?

 Bölgesel açıdan en çok merak edilen nehirler içerisinde Ergene Nehri gelmektedir. Bu nehir Türkiye'nin Marmara bölgesinde yer almaktadır. Daha çok Marmara bölgesinin Karadeniz kıyılarında bulunan bir yerde olduğunu söylemek gerekir. Aynı zamanda bu bölgeden doğması ile beraber belli bir akış üzerinden devam eder.

 Ergene Nereden Doğar?

 Ergene nehri Marmara bölgesinin Karadeniz kıyılarına uzanan Yıldız dağlarından doğar. Bu bölgede akışı gerçekleşmesi ile beraber çok çatallı bir halde olduğunu söylemek mümkün. Böylece farklı kollara yayılması ile birlikte değişik bölümleri akışını gerçekleştirir. Yani diğer bir deyişle birçok değişik kolu bulunur. Yaklaşık olarak 283 kilometre uzunluğuna erişmesi ile beraber, Marmara bölgesinin Karadeniz kıyılarında yer alan Yıldız dağlarından doğuşunu gerçekleştirir.

 Ergene Nereye Dökülür?

 Birden fazla kolu olması ile beraber Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kısmında yer alan Yıldız dağlarından Ergene Nehri doğuş gerçekleştirir. En sonunda Meriç Nehri ile beraber birleşmesi üzerinden, Ege Denizi'ne dökülür. Yani Marmara Denizi'nin Karadeniz kıyılarından başlamak suretiyle, akış sürecini Ege Denizi'nde bitirir. Bu doğrultuda Meriç Nehri ile birleşmesi üzerinden Ege Denizi'ne doğru akan bir nehir olarak ön plana çıkar. Günümüzde birçok farklı amaç altında önemli bir nehirdir.