Geri Dön
Eş Anlamlı KelimelerSoru Eş Anlamlısı Nedir? Soru Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Soru Eş Anlamlısı Nedir? Soru Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Soru kelimesi, dilimizde sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Özellikle, kullanım anlamı bakımından büyük önem taşır. Bu sebeple, soru kelimesinin TDK'ya göre doğru yazılışı, eş anlamı nedir öğrenebilir, cümlelerinizde sıklıkla kullanabilirsiniz. Soru ne demek, eş anlamlısı nedir, nasıl yazılır, birleşik mi ayrı mı yazılır, detaylarıyla derledik.

Soru Eş Anlamlısı Nedir? Soru Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

Türkçede sor fiiline -u eki eklenerek türetilmiş olan, soru kelimesinin anlamı, 'bir şeyi öğrenebilmek için, birine yöneltilen, cevap gerektiren yazı ya da söz' demektir.

Soru Nedir?

TDK'ya göre, soru kelimesinin 2 farklı anlamı bulunmaktadır. Birinci anlamı, en sık kullanılmakta olan 'bir kişiye yöneltilen ve cevap gerektiren söz veya yazı' , 2. anlamı ise; ' Öğrenciye sınavda yöneltilen söz veya yazı' anlamına gelmektedir. 

Soru Kelimesinin Eş Anlamlısı

Soru kelimesinin bilinen ve en sık kullanılan eş anlamlısı 'sual' kelimesidir. Sual kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Soru kelimesi kullanılarak kurulacak bir cümlede, sual kelimesi de rahatlıkla kullanılabilir. Zıt anlamlısı bulunmamaktadır.

Soru Kelimesinin Cümle İçerisindeki Örnekleri 

Soru kelimesi ve anlamdaşı olan sual kelimesini, cümle içerisindeki örneklerini şu şekilde inceleyebiliriz; 'Sınavda çıkan sorular beni çok zorladı' veya 'Bu sualler üzerine bir süre düşünmem gerekebilir.'

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler