Geri Dön
EğitimEskiz Defteri Nedir, Ne İşe Yarar? Eskiz Defteri Nasıl Kullanılır?

Eskiz Defteri Nedir, Ne İşe Yarar? Eskiz Defteri Nasıl Kullanılır?

Eskiz kelimesi Antik Roma döneminden bu yana kullanılan latince kökenli bir sözcüktür. Sözlük anlamı taslak olan eskiz sözcüğü 17. yüzyılın ilk çeyreğinde literatüre girmiştir. Eskiz defteri, ressamlar, yönetmenler, sanat fakültesi öğrencileri, fotoğrafçılar tarafından kullanılır. Eskiz defteri nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Merak edilen soruların cevaplarını derledik.

Eskiz Defteri Nedir, Ne İşe Yarar? Eskiz Defteri Nasıl Kullanılır?


Eskiz defteri kullanan diğer meslek grupları şu şekilde sıralanabilir: İç mimarlar, teknik ressamlar, terziler, grafik tasarımcıları ve mühendisler.

Eskiz Defteri Nedir?

Akla gelen tasarımların taslak halinde çizildiği defterlere eskiz defteri adı verilir. 17. yüzyılda sadece ressamlar tarafından kullanılan bu defterler, günümüzde birçok farklı meslek dalı tarafından kullanılmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen eskiz defterleri cep boy olanlarıdır. Bu defterler cepte taşınabildiği için pratik bir şekilde kullanılabilir. Bunun dışında keçe kalemle çizilebilen kuşe kağıtlı eskiz defterleri de hem kırtasiyelerden hem de internet sitelerinden temin edilebilir.

Diğer eskiz defteri seçenekleri ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Sert kapaklı eskiz defterleri: Kapağı diğer defterlere oranla daha sert olduğu için çok daha kullanışlı olan defter çeşitleridir.

2- Spiralli eskiz defterleri:

3- Yapışkanlı eskiz defterleri.

Eskiz Defteri Ne İşe Yarar?

Eskiz defteri, farklı meslek grupları tarafından taslak çizimler yapmak için kullanılır. Örneğin bir ressam, aklına gelen bir portre resminin ilk kopyasını bu deftere ana hatlarıyla çizer. Daha sonra bu taslağa bakarak tablo çizimini yapar.

Eskiz Defterleri Nasıl Kullanılır?

Eskiz defterleri genellikle kurşun kalemle kullanılır. Kurşun kalemler diğer sayfalara iz bırakmaz ve çizimlerin birbirine karışmasını önler. Ancak günümüzde 1. kalite hamurdan üretilen eskiz defterleri de var. Bu defterlerin en önemli özelliği hem pastel hem de sulu boya ile taslak çizimleri yapılmasına imkan tanımasıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler