Geri Dön
EğitimEtle Beslenen Hayvanlara Ne Denir Ve İsimleri Nelerdir?

Etle Beslenen Hayvanlara Ne Denir Ve İsimleri Nelerdir?

Biyolojide hayvanlar beslenme şekillerine göre sınıflandırılmaktadır. Bu konu ile ilgili pek çok soru sınavlarda sorulmaktadır. Bu nedenle hayvanların beslenme şekillerinin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Etle beslenen hayvanlara ne denir ve isimleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Etle Beslenen Hayvanlara Ne Denir Ve İsimleri Nelerdir?


Biyolojide hayvanlar beslenme şekillerine göre üç ana başlıkta toplanmıştır. Bunlar; otçullar (herbivor), etçiller (karnivor) ve hem etçil hem otçul olanlar (omnivor) şeklindedir.

Etle Beslenen Hayvanlara Ne Denir ve İsimleri Nelerdir?

Yalnızca et ile beslenen hayvanlar etçil ya da karnivor şeklinde adlandırılmaktadır. Bu hayvanlar fare, tavşan, böcek, koyun, sığır, kuş, geyik ve buna benzer hayvanları tüketerek beslenmektedirler. Etçil olan hayvanların köpek dişleri oldukça uzundur. Azı dişlerinde sivri çıkıntılar vardır.

Etçillerin bağırsak yapıları otçullara göre çok daha kısa olmaktadır. Etçil hayvanlara; yılan, kurt, timsah, atmaca, aslan, kurbağa, kaplan, kartal, tilki örnek olarak verilebilmektedir.

Tilki, Canidae ailesine mensup olan bir hayvandır. Yedi farklı cinsi bulunur. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika gibi bölgelerde çeşitli tilki türlerine rastlanabilmektedir. Bu hayvan farklı ortamlara uyum sağlayabilmektedir. Etçil memeli grubunda yer almaktadır.

Sırtlan; etçil olarak beslenen hayvanlardan bir tanesidir. Köpeklere benzemeleri ile de bilinmektedir. Ancak aslında kedigiller familyasından canlılardır Günümüzde sırtlanlar Afrika ve Güney, Batı Asya'da bulunmaktadır.

Kurt; köpekgiller familyasına ait olan bir hayvandır. Etçildir. Türkiye ile sayılı birkaç ülkede bu türe rastlanmaktadır. Etçil olan bu hayvanların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Post renkleri yetiştikleri bölgelere göre değişik renklerde olabilmektedir.

Aslan; panthera cinsindendir. Kedigillerin üyesidir. Etçil olması ile bilinir. En fazla Afrika'da bulunmaktadır. Kaplandan sonra aslan dünyadaki en büyük kedi türüdür. Afrika'da ve Hindistan'da bazı bölgelerde yaşamaktadır.

KAplan; kedigiller familyasının bir üyesidir. Etçil olarak beslenen bir memelidir. süper yırtıcı olması ile bilinmektedir. Sibirya, Hindistan, Malakka gibi bölgelerde yaşamaktadır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler