Geri Dön
EğitimEtnoloji Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Etnoloji Bilimi Neyi İnceler?

Etnoloji Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Etnoloji Bilimi Neyi İnceler?

Dünya çapında farklı amaçlara hizmet eden birçok değişik bilim dalı bulunmaktadır. Bunlar içerisinde etnoloji önemli bir yere sahiptir. Peki etnoloji nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Etnoloji bilimi neyi inceler? İşte bu bilim dalı hakkında merak edilen bilgiler.

Etnoloji Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Etnoloji Bilimi Neyi İnceler?

Etnoloji Fransız kökenli bir kelimedir. Aynı zamanda Türkiye'de yerleşik olarak kullanılır ve bir araştırma bilim dalıdır. Dünya çapında farklı ırklar ve yapıları ele almak suretiyle önemli çalışmalar gerçekleştirir. Devamlı olarak çalışmaların yapıldığı önemli bir bilim dalıdır.

Etnoloji TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Etnoloji kelimesi Türk Dil Kurumu üzerinden değişik cümleler eşliğinde ele alınmakta ve ifade edilmektedir.

- Irk bilimi
- Farklı insanların dağılımı, grupları, faaliyetleri ve ilişkileri ile uğraşan bilim dalı

TDK üzerinden ele alındığı vakit etnoloji bu şekilde ifade edilmektedir. Dünya çapında birçok değişik ırka sahip farklı özelliklerdeki insanlar bulunmaktadır. Bu insanların incelenmesi konusunda belli başlı bazı kıstas ve kriterler ele alınır. Böylece İnsanlar değişik gruplar üzerinden incelenir ve özellikleri ön plana çıkarılır.

Etnoloji Bilimi Neyi İnceler?

Araştırma ve köken bilim dalları içerisinde en önemlilerinden biri etnoloji bilim dalıdır. Özellikle insanların milletlere ayrılışını, oluşum ve nitelikleri üzerinden sınıflandırma konusunda çalışmalar yürütür. Yapısal olarak tarihi açıdan ele alınan çalışmalar, ırkların kökenleri üzerine devam eder.

Aynı zamanda türeyiş ve davranışlar incelenir ve buna bağlı olarak karşılaştırma yapılır. Böylece tüm toplum kültürleri ile beraber biyolojik ve fiziksel özellikler etnoloji bilim dalı içerisinde esas yapıyı oluşturur. Bu da her insanın özelliklerini ortaya çıkarmak ile beraber, insanoğluna gelişimi noktasında önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Günümüzde hala çalışmaların devam ettiği ve farklı araştırmaların yapıldığı önemli bir bilim dalı olarak ön plana çıkıyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler