Geri Dön
EğitimFda Nedir, Neyin Kısaltmasıdır? Fda Belgesi, Onayı Ne İşe Yarar?

Fda Nedir, Neyin Kısaltmasıdır? Fda Belgesi, Onayı Ne İşe Yarar?

Yurtdışında yaşıyorsanız veya yurtdışı ile iş yapıyorsanız FDA belgesini kesin olarak duymuşsunuzdur. FDA neyin kısaltmasıdır? FDA belgesi neden alınmalıdır? FDA belgesi ne işe yaramaktadır? FDA neyin kısaltmasıdır ve FDA belgesi ne işe yaramaktadır sorularının cevaplarını ve detaylı bir şekilde bir araya getirdik. İşte FDA belgesinin neden kullanıldığına dair detaylar.

Fda Nedir, Neyin Kısaltmasıdır? Fda Belgesi, Onayı Ne İşe Yarar?

FDA belgesi ABD'ye ürün sokabilmek için gerekli görülen bir belgedir.

 FDA Nedir ve Neyin Kısaltmasıdır

 FDA'nın açılımı U.S. Food and Drug Administration yani Amerika Yiyecek ve İlaç İdaresi anlamına gelmektedir. FDA'dan belge alınmadan ABD ye ilaç ve yemek sokmak yasaktır. Belgesiz getirilen mallara el koyulmaktadır.

 FDA Belgesi ve Onayı Ne İşe Yarar

 FDA belgesinin amacı ülkeye biyoterörizm yani kasıtlı olarak ülkeye getirilecek olan bakterileri mantarları böcekleri veya zararlı maddeler sokmamak için kullanılmaktadır. Ürünlerin içinden gelecek zararlara karşı ülkeyi korumak için alınması gerekmektedir. ABD de veya yabancı ülkelerden ABD ye ilaç veya yiyecek sokabilmek için şirketlerin FDA belgesi bulundurması zorunlu kılınmıştır. FDA belgesine sahip olmayan ürünlere el koyulmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler