Geri Dön
EğitimFeokromasitoma Nedir? Tıp Dilinde Feokromasitoma Ne Anlama Gelir?

Feokromasitoma Nedir? Tıp Dilinde Feokromasitoma Ne Anlama Gelir?

Vücuda aşırı miktarda adrenalin salgılayan bir çeşit tümör bezi olarak bilinmektedir. Böbreküstü tümör bezi olarak adlandırılan feokromasitoma medulla adı verilen böbreküstü merkezinde yer almaktadır. Sıklıkla vücuda adrenalin salgılayan işlerde çalışmak bu sorunun görülme riskini arttırmaktadır. Böbreküstü medullası olarak bilinen feokromasitoma hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Feokromasitoma Nedir? Tıp Dilinde Feokromasitoma Ne Anlama Gelir?

Feokromasitoma adı verilen böbreküstü bezi, adrenalin salgılayarak çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Böbrek üstünde bulunan bu medullalar vücudun tansiyon dengesini korumasına yardımcı olmaktadır.

 Feokromasitoma Nedir?

 Yüksek miktarda adrenalin salgılayan böbreküstü bezlerine verilen addır. Medullalar şeklinde görülen bu bezler böbreküstü merkezinde yer almaktadır.

 Tıp Dilinde Feokromasitoma Ne Anlama Gelir?

 Feokrimasitoma, böbreküstü bezlerinde oluşan adrenalin salgılayan bir çeşit semptomlardan biridir. Vücudun tansiyonunu ve kalp ritmini koruyan bu durum fazla adrenalin salgılayarak kalp çarpıntısına neden olmaktadır.

 Genellikle çocuklarda ve yaşlı kesimde görülmektedir. Stres ile başa çıkılmasını sağlayan bu medullalar vücudun tansiyonunu da korumaktadır. Bir çeşit tümör olarak adlandırılan feokrimasitoma, yüksek tansiyon rahatsızlığına neden olabilmektedir. Baş ağrısı ve baş dönmesi semptomları da bu rahatsızlıkta görülmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler