Geri Dön
EğitimFlotasyon Nedir? Flotasyon Yöntemi Ne Demek, Örnekleri Nelerdir?

Flotasyon Nedir? Flotasyon Yöntemi Ne Demek, Örnekleri Nelerdir?

Flotasyon yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılan cevher zenginleştirme yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemde belli bir tane boyutuna getirilen düşük tenörlü cevherlerin ekonomik bağlamda metal üretiminin gerçekleşmesi için konsantre elde edilmesidir. Flotasyon nedir? Flotasyon yöntemi ne demek, örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Flotasyon Nedir? Flotasyon Yöntemi Ne Demek, Örnekleri Nelerdir?


Flotasyon işlemi cevher zenginleştirmelerinde en temel işlem olarak bilinmektedir. Flotasyon işlemi, yüzdürme olarak da bilinen bir yöntemdir. Cevherlerde su sevme ya da su sevmeme özelliklerine göre bu işlem gerçekleştirilir.

Flotasyon Nedir?

Cevherlerin suda batması ya da yüzmesine göre birbirlerinden ayrılarak zenginleştirilmesi yöntemine verilen isimdir. Bu yöntem özellikle sülfürlü cevherlerin ayrıştırılması amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır.

Dünyada ise çoğunlukla kurşun, bakır ya da çinkonun zenginleştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle porfirik bakırlarda (oksitli ve sülfürlü) flotasyon yöntemi ile sülfür ve oksit olarak ayrılmaktadır.

Yüzdürme işlemi yapılırken yalnızca su kullanılmaz. Flotasyon için farklı reaktifler kullanılmaktadır. Bu malzemeler ph ayarlayıcı, canlandırıcı, bastırıcı, köpürtücü ve toplayıcı şeklindedir.

Flotasyon işlemi gravite yapılamayan zenginleştirme yöntemleri için kullanılabilmektedir. Özellikle madencilik alanında bu zenginleştirme yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Flotasyon ile zenginleştirmenin verimli olabilmesi içim prosesteki tanelerin en fazla 45 mesh değerinde olması istenmektedir. Flotasyon uygulanırken cevherde bulunan minerallerden biri havaya karşı bir yüzey geriliminin olması gerekir. Hidrofobik mineraller ise hava kabarcıkları yardımı ile kolay bir şekilde taşınabilmektedir. Flotasyonda yüzey geriliminin aktifleştiren maddelerin bulunması oldukça önemlidir.

Flotasyon Yöntemi Ne Demek, Örnekleri Nelerdir?

Flotasyon işlemi, cevher zenginleştirmenin en temel metotlarından biri olarak bilinir. Bu işlemde istenen tane boyutuna getirilmiş olan düşük tenöre sahip cevherlerden ekonomik anlamda metal üretimi yapılacak cevherler elde edilmektedir.

Flotasyon işlemi çoğunlukla %30-40 arasında pulp yoğunluğu ile 15-20 C sıcaklıklarda yapılmaktadır. Cevherlere farklı üç tip flotasyon yapmak mümkündür. Bunun sonucunda da konsantre meydana gelmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler