Geri Dön
EğitimGaip Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Gaip Nereye Denir?

Gaip Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Gaip Nereye Denir?

Dil, çok mühim bir araçtır. Kişilerin birbirleriyle konuşabilmesi ancak dil ile olanaklıdır. Kaldı ki; insanlık tarihi büyük medeniyetlerin dillerinin de kendi devirlerinde baskın ve etkin olduğunu göstermektedir. Dilin bu özelliği çağımızda da geçerlidir. Diller, yabancı dillerden etkilenirler. Bu etkileşim günümüzde çok daha yoğun ve hızlı olabilmektedir. Konuşma dilinde sık kullanılan ve seyrek kullanılan sözcükler bulunur. İşte, gaip neye denir, gaip ne demektir, gaip ne anlama gelir ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

Gaip Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Gaip Nereye Denir?

Arapça dilinden Türk diline geçmiş bir sözcük olan gaip sözcüğünün birden çok anlamı vardır.

Gaip Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Gaip sözcüğünün manasını öğrenmek için TDK sözlüğüne bakılmalıdır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde gaip sözcüğü şöyle açıklanmaktadır:

Göz önünde olmayan, hazırda bulunmayan, nerede olduğu bilinmeyen

Görünmez alem

Üçüncü kişi 

Gaip Neye Denir?

Sözlük anlamının ötesinde "gaip ve gaiplik" aynı zamanda bir hukuk terimidir. Hukuk terimi olarak gaiplik; bir kişinin ölüm tehlikesi içinde kaybolması ya da kendisinden uzun bir müddet haber alınamaması neticesinde hakim kararı ile kişiliğine son verilmesidir. İşte hakkında bu hukuki işlem tesis edilmiş olan kimseye "gaip" denir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler