Geri Dön
EğitimGeleneksel Müzik Aletleri Nelerdir? İsimleri Ve Özellikleri İle Müzik Aletleri

Geleneksel Müzik Aletleri Nelerdir? İsimleri Ve Özellikleri İle Müzik Aletleri

Geleneksel olarak pek çok müzik aleti vardır. Müzik ile uğraşanların en çok kullandığı bu aletlerin kullanılması önemlidir. Geleneksel müzik aletleri oldukça fazla merak edilmektedir. Türk sanat müziğinde de geleneksel olan bu müzik aletlerinden yararlanılmaktadır. Türk sanat müziğinde kullanılan bu müzik aletlerinin özellikleri de merak ediliyor. Peki geleneksel müzik aletleri nelerdir? İsimleri ve özellikleri ile müzik aletleri nelerdir? İşte geleneksel müzik aletleri ile ilgili tüm bilgiler.

Geleneksel Müzik Aletleri Nelerdir? İsimleri Ve Özellikleri İle Müzik Aletleri


Türk müziğinde geleneksel müzik aletlerinin yeri bir hayli fazladır. Bu geleneksel müzik aletleri ile birçok sanatçı özdeşleşmiştir.

Geleneksel Müzik Aletleri Nelerdir?

Geleneksel müzik aletler şu şekildedir;
- Bağlama
- Ud
- Kabak Kemane
- Zurna
- Davul
- Def
- Yaylı Tambur
- Kemençe
- Darbuka
- Delbek
- Kanun
- Kaval
- Gayda
- Supelka
- Tapan
- Tarabuka
- Tambura

İsimleri ve Özellikleri İle Müzik Aletleri

1) Bağlama
Bağlama geleneksel müzik aletleri denilince akla ilk gelen müzik aletleri arasındadır. Bağlama Türk müziği çalgılarındandır. Telli çalgılardan olan bağlama yörelere göre ise farklı adlarla tanımlanmaktadır. En yaygın adı ise bağlamadır.

2) Ud
Telli çalgılardan olan ud da yine bir başka müzik aletleri arasında yer almaktadır. Ud çalgısı geleneksel müzik aletleri arasında en ünlü olanları arasındadır. Ünlü tarih adamlarından olan Farabi'nin bu çalgıyı icat etmiştir.

3) Kabak Kemane
Telli ve yaylı çalgılardan olan kabak kemane de yine geleneksel müzik aletleri arasında yer almaktadır. Kabak kemanenin kökeni Orta Asya'ya kadar dayanmaktadır. Batı Anadolu'da ve Ege Bölgesi'nde en çok tercih edilen müzik aletleri arasında yer almaktadır.

4) Zurna
Üflemeli çalgılar arasında yer alana zurna Türkiye'de hemen hemen her yerde görülen bir geleneksel müzik çalgısıdır. 7 tane toplam delikleri bulunur. Üfleme ile çalınan zurna aleti genel olarak Güney Doğu bölgesinde kullanılmaktadır.

5) Davul
Vurmalı çalgılardan olan davul düğün organizasyonlarında en fazla rastlanılan bir geleneksel müzik aletidir. Davul en eski vurmalı aletler arasında yer almaktadır. Ahşaptan yapılan bir müzik aleti olan davul el ve sopa ile çalınan bir müzik aletidir.

6) Def
Def müzik aleti tef olarak da bilinmektedir. Parmak vuruşları ile çalınan daire şeklinde olan bir müzik aletidir.

7) Kemençe
Yaylı çalgılardan olan kemençe bir geleneksel müzik aletidir. Türkiye'de en fazla Karadeniz bölgesinde bulunan bir geleneksel müzik çalgısıdır. Kemençenin birçok farklı türü var olduğu bilinir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler