Geri Dön
EğitimGöksu Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Göksu Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Türkiye'nin en önemli nehirlerinden biri olarak Göksu öne çıkıyor. Aynı zamanda birden fazla şehri bir araya getiren bir nehir olarak da ifade etmek mümkün. Peki, Göksu nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür tüm detayları ile derledik.

Göksu Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan ülkenin önemli nehirlerinden biri Göksu nehridir. Aynı zamanda kilometrelerce uzunluğu ile beraber farklı kollar üzerinden ayrılır. Bu doğrultuda İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi kapsamında önemli bir yere sahiptir.

 Göksu Nehri Nerede?

 Antalya ve Konya ile beraber Karaman ve Mersin illerinin sınırlarında Göksu Nehri yer alır. Bu şehirleri ortak biçimde birleştirmesi ile beraber, Akdeniz Bölgesi'ne doğru akışını gerçekleştirir. Yaklaşık olarak 260 kilometre kadar uzunluğa sahip olması ile beraber, Aynı zamanda Havza alanı ise 10000 kilometre kare şeklinde öne çıkar. Bu yönleri ile beraber pek çok açıdan önemli ve en güçlü nehirler içerisinde gelir.

 Göksu Nehri Nereden Doğar?

 En çok merak edilen konular içerisinde Göksu nehrinin nerede doğduğu geliyor. Göksu Nehri genel olarak Taşeli platosunda doğar. Bu doğrultuda Toros Dağları'nın Engin ve geniş kanyonlarını takip etmesi ile beraber yolculuğunu sürdürür. Böylece Taşeli Platosu üzerinden başlamış olan macerası, Taşeli yaylaları üzerinden geçmesi ile beraber devam eder.

 Göksu Nehri Nereye Dökülür?

 Göksu Nehri Akdeniz'e dökülen bir nehir olarak öne çıkar. Özellikle Mersin ili Silifke ilçesi üzerinden akışını gerçekleştirmesi ile beraber macerasını Akdeniz'de son verir. Özellikle birçok değişik şehri bir araya getirmesi ile beraber, Toros Dağları'nın üzerinden kanyonları takip etmesi eşliğinde yolculuğunu sürdürür. Sonuç olarak 260 kilometre uzunluğundaki Göksu Nehri Akdeniz'e dökülerek yolculuğunu tamamlamış olur. Günümüzde birçok amaç altında kullanılan en önemli nehirler içerisinde yer alır.