Geri Dön
EğitimHacı Bayram Veli Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Hacı Bayram Veli Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Türk edebiyatında pek çok şairler bulunmaktadır. Bu şairlerden bir tanesi de Hacı Bayram Veli'dir. Hacı Bayram Veli yazmış olduğu şiirleri ile Türk şiirine ayrı bir hava katmıştır. Hacı Bayram Veli'nin hayatı ve eserleri en merak edilenler arasına girmiştir. Son 3 haftada Hacı Bayram Veli ile ilgili aramalar trend haline gelmiştir. Peki Hacı Bayram Veli kimdir? Hacı Bayram Veli hayatı nasıldır? Hacı Bayram Veli eserleri ve edebi kişiliği nasıldır? İşte Hacı Bayram Veli ile ilgili tüm detaylar.

Hacı Bayram Veli Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği


Hacı Bayram Veli'nin tam adı Numan Bin Ahmed'dir. Hem alim hem de şair olarak bilinmektedir.

Hacı Bayram Veli Kimdir?

Hacı Bayram Veli 1352 yılında doğmuş bir Türk şairdir. Osmanlı imparatorluğu döneminde yaşayan Hacı Bayram Veli yazmış olduğu eserleri ile ünlenmiştir. Türk mutasavvıf ve aynı zamanda da şairdir. Hacı Bayram Veli'nin türbesi günümüzde Ankara'da yer almaktadır. Hacı Bayram Veli Anadolu'da yaşamış ve eserlerini de burada yazmış bir şairdir.

Hacı Bayram Veli Hayatı

Hacı Bayram Veli 1352 yılında Ankara'nın Altındağ ilçesinde dünyaya gelmiştir. Solfasol köyünde dünyaya gelen Hacı Bayram Veli Anadolu'da usta öğretmenlerden ders aldı. Hacı Bayram Veli medreseler de yetişmiştir. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini de önceden bildirdiği rivayet edilmektedir. Hacı Bayram Veli hayatı boyunca hep ilimle uğraşmıştır. Yaşamı boyunca pek çok mürid yetiştirmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in öğretmeni olan Akşemseddin'i de yazmış olduğu eserleri ile etkilemiştir. Hacı Bayram Veli yaşamı boyunca tek etkilendiği insan ise Somuncu Baba olmuştur.

1430 yılında yine doğduğu şehir olan Ankara'nın Altındağ ilçesinde vefat etmiştir. Günümüzde türbesi Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Hacı Bayram Veli Eserleri
- Güçtür Feleğin Yayı
- Bilmek İstersen Seni
- Çalabım Bir Şar Yaratmış
- Sen Seni Bil Sen Seni
- Şathiyye
- Malakat
- Velayet Name
- Şerh-i Besmele

Hacı Bayram Veli Edebi Kişiliği

Hacı Bayram Veli daha çok eserlerini bilim ve tasavvuf üzerine yazmıştır. Eserlerinde bilim ve tasavvufu birleştirerek yeni bir anlayış ortaya koymuştur. İslam ilmine yönelik de pek çok eser ortaya koymuştur. Yazmış olduğu şiirler eski Türkçe ile yazılmıştır. Aynı zamanda Farsça dili ile de eserlerini ortaya koymuştur. Yaşamı boyunca Somuncu Baba'dan etkilenmiş ve Somuncu Baba'dan öğrenmiş olduğu şeyleri eserlerinde işlemiştir. Daha çok dini eserler ve dini şiirler yazmış olan Hacı Bayram Veli beğenilen bir şair olmuştur.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler