Geri Dön
EğitimHam Puan Nedir, Nasıl Hesaplanır? Ham Puan Ve Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

Ham Puan Nedir, Nasıl Hesaplanır? Ham Puan Ve Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

Sınavlara hazırlanan öğrenciler için ham puan terimi oldukça önemlidir. Sınavların yaklaşması ile birlikte öğrenciler ham puan ile alakalı olarak araştırmalar yapmaktadır. Ham puan nedir, nasıl hesaplanır? Ham puan ve yerleştirme puanı nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ham Puan Nedir, Nasıl Hesaplanır? Ham Puan Ve Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

TYT, AYT ve YDT sınavlarına girecek olan öğrenciler istedikleri üniversiteye girebilmeleri için kaç puana ihtiyaçları olduğunu merak etmektedir. Bu sebeple ham puan hesaplama ve yerleştirme puanı hesaplama nasıl yapılıyor konusu ile alakalı olarak araştırmalar yapmaktadırlar.

Ham Puan Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Ham puan hesaplaması yapılırken öncelikle her bir öğrencinin cevaplaması gereken testlerden kaç doğru kaç yanlış yaptığı belirlenmektedir. Dört yanlış cevap bir doğru cevabı elemektedir. Bu işlemden sonra öğrencinin testlerdeki netleri belirlenmiş olur.

Ham Puan ve Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

Lise son sınıf öğrencilerinin ilgili testlerden almış oldukları ham puanlar sayesinde testlerdeki standart sapmalar belirlenmektedir.

Öğrencilerin TYT ve AYT sınavları için belirlenmiş olan standart puanlar kendi netleri ile çarpılır. Böylece TYT ve AYT sonuçları elde edilmiş olur. Öğrencilerin sınavlarının geçerli olabilmesi için cevaplandırmaları gereken testlerden en az 0.5 ham puan alması gerekmektedir.