Geri Dön
EğitimHarcırah Nedir, Kimlere Verilir? Harcırah (Yolluk) Nasıl Hesaplanır?

Harcırah Nedir, Kimlere Verilir? Harcırah (Yolluk) Nasıl Hesaplanır?

Farsça kökenli bir sözcük olan harç, masraf ve ücret demektir. Dilimize Arapçadan geçmiş olan Rah sözcüğü ise yol anlamına gelir. Harcırah ise yolluk manasında kullanılır. İş gezilerinde görevlilere yol masraflarını karşılaması için yapılan ödemeye harcırah denir. 1954 yılında kabul edilen 6245 sayılı Harcırah Kanunu hala yürürlüktedir. Harcırah kimlere verilir ve nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Harcırah Nedir, Kimlere Verilir? Harcırah (Yolluk) Nasıl Hesaplanır?

İş gezisine çıkacak olan personel şirketten avans çeker. Çektiği avans şirketin muhasebe formlarına kaydedilir. Böylelikle personel şirkete borçlu sayılmaz.

Harcırah Nedir?

Yolluk anlamına gelen harcırah, üç unsuru kapsar. Bunlardan ilki yol masrafıdır. Örneğin İstanbul'dan Aydın'a tren ya da otobüs ile yolculuk eden personelin hem gidiş hem de dönüş bileti şirket tarafından karşılanır. Eğer personelin yurt dışına gitmesi gerekiyorsa uçak bileti de yine aynı şekilde firma tarafından karşılanmak zorundadır.

Harcırah, gündelik aile masraflarını karşılamak için de ödenir. Anayasada yer alan 6245 sayılı kanunun 2. ve 3. maddesinde aile masrafları da belirtilmiştir. Üçüncü ve son unsur ise yer değiştirme masrafıdır. Personelin iş gezisi boyunca gitmesi gereken yerler baz alınarak harcırah ödenir.

Harcırah Kimlere Verilir?

Harcırah, hem devlet memurlarına hem de özel sektörde çalışan personellere verilir. Bununla birlikte harcırah izne çıkan askerlere de verilir.

Harcırah (Yolluk) Nasıl Hesaplanır?

Harcırah hesaplaması yapılırken öncelikle personelin unvanına bakılır. Örneğin bir müdür ya da müdür yardımcısı ile insan kaynaklarının aldıkları yolluk aynı değildir.

Harcırah hesaplanırken dikkat edilen en önemli noktalardan biri aile fert sayısıdır. Yolluk unsurlarının ikinci unsuru olan aile masrafı buna göre hesaplanır. Son olarak personelin ya da yetkilinin nereden nereye gidileceğine bakılır ve yol ücreti tespit edilir. Harcırah, çalışan yola çıkmadan önce ödenir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler