Geri Dön
Eğitimİğne Yapraklı Ormanlar Hangi Ülkede Ve Hangi Bölgelerde Görülür?

İğne Yapraklı Ormanlar Hangi Ülkede Ve Hangi Bölgelerde Görülür?

İğne yapraklı ormanlar oldukça geniş bir alana doğru yayılım gösteren bir orman çeşididir. Bu orman çeşidinin görüldüğü bölgeler ve bu ormanların içerisinde yaşayan hayvan türleri iğne yapraklı ormanların bünyelerinde taşımış oldukları özelliklere göre çeşitlilik gösterir. İğne yapraklı ormanların ne olduğunu, hangi bölgelerde görüldüğünü ve ne tür özelliklere sahip olduğuna dair detayları derledik.

İğne Yapraklı Ormanlar Hangi Ülkede Ve Hangi Bölgelerde Görülür?

İğne yapraklı ormanlar, hem tropikal hem de ılıman anjiyosperm ormanlarına göre çok daha az karışık olan bir yapıyı taşımaları ile karakterize edilirler. Kozalaklıların kapalı olan tohumlu türler ile bir arada bulunabildiği karma ormanlar da mevuttur.

 İğne Yapraklı Orman Nedir?

 İğne yapraklı olan ormanlar ılıman, soğuk ve subtropikal bölgeler de yetişebilen iğne yapraklılar grubunun gymnosperm ağaçlarının mevcut olduğu bitki oluşumlarını ifade eder. İğne yapraklılar, meyve oluşturamayan ve odunlarının üzerinde reçine bulunabilen odunsu bitkilerdir.

 İğne Yapraklı Orman Çeşitleri Nelerdir?

 Dünyada esas olarak üç çeşit iğne yapraklı orman bulunur. Bu ormanlardan en ayrıntılı olanı boreal orman ya da taygadır. Diğer yandan, ılıman olan iğne yapraklı orman ve subtropikal yapılı iğne yapraklı ormanlar da diğer orman çeşitlerini oluşturur.

 İğne Yapraklı Ormanlar Hangi Bölgelerde Görülür?

 Kışların soğuk ve uzun, yazların ise serin ve kısa geçmekte olduğu sert karasal iklim alanlarında ve bölgelerinde iğne yapraklı ormanlar görülür. Bu ormanlarda belirli hayvan türleri bulunur. Bu türler arasında; kurt, vaşak, vizon, ren geyiği, samur, kar tavşanı, kunduz, boz ayı, karibu, böcek, baykuş ve kuş türleri bu hayvan türlerinden birkaçıdır.

 İğne Yapraklı Ormanlar Hangi Ülkelerde Görülür?

 İğne Yapraklı Ormanlar; Sibirya'nın güney,, İskandinav Yarımadası'nın güneyi, Alaska'nın güneyi, Kanada'nın güneyi ve Doğu Avrupa'nın soğuk olan bölgelerinde sıklıkla görülür.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler