Geri Dön
Eğitimİlga Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlga Etmek Ne Anlama Gelir?

İlga Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlga Etmek Ne Anlama Gelir?

Çok bilinmeyen ancak Türkçede yer alan kelimeler içerisinde ilga sözcüğü gelir. Özellikle eski dönemlerde kullanılan bir kelime olarak da öne çıkıyor. Peki, ilga ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? İlga etmek ne anlama gelir? İşte, bu kelime üzerine merak edilen anlamları.

İlga Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlga Etmek Ne Anlama Gelir?

İlga kelimesi Arapça üzerinden Türkçeye yerleşmiş olan kelimelerden biridir. Günümüzde kullanım açısından amacını her ne kadar kaybetmiş olsa bile, birçok farklı eserde karşılaşılan bir sözcüktür.

İlga TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı zaman ilga kelimesine karşılık olarak, ‘Bir şeyin varlığını ortadan kaldırma’ biçiminde ele alınmaktadır. Verilen bu anlam ile beraber özellikle eserlerde karşılaşıldığı vakit cümle daha iyi anlaşılabilir.

İlga Etmek Ne Anlama Gelir?

Özellikle eski dönemlerde ilga etmek şeklindeki kelime grubu üzerinden kullanılırdı. Bu kelimeyi grubu var olan bir hükmü ortadan kaldırmak, lağvetmek ya da geçerliliğini sonlandırmak şeklinde ifade edilir. Özellikle eski dönemlerde konulmuş olan bazı kanunları ve hükümleri tamamen ortadan kaldırmak için değerlendirilirdi. Bu bağlamda birçok farklı eserde karşılaşılan bir sözcük olduğunu söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler