Geri Dön
EğitimIşık Akısı Nedir, Nelere Bağlıdır? Işık Akısı Skaler Midir?

Işık Akısı Nedir, Nelere Bağlıdır? Işık Akısı Skaler Midir?

Işık, insan yaşamının yanı sıra tüm canlıların yaşamsal sürecinde büyük önem arz eden unsurlar arasında kendisine yer bulmaktadır. Bu bakımdan ciddi bir merak uyandıran ve insanları araştırmaya yönelten konular arasında yerini almaktadır. Bu anlamda sizin için Işık akısı nedir, nelere bağlıdır? Işık akısı skaler midir sorularının yanıtlarını detayları ile derledik.

Işık Akısı Nedir, Nelere Bağlıdır? Işık Akısı Skaler Midir?

 İnsan yaşamında önemli unsurların arasında kendisine yer bulan bir diğer unsur ise ışık akısı gelmektedir. Bu anlam doğrultusunda kişilerin çok fazla merak etmekte olduğu ve araştırdığı konu başlıklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 Işık Akısı Nedir?

 Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yöne yaymış olduğu toplam ışık oranını bir başka tabir ile ışık gücünü ifade eden bir ifadedir. Işık akısı birimi ise lümen’dir. Işık akısının ölçümünün yapılabilmesi için integrating sphere diğer bir tabir ile entegre küre ya da bir dizi sensöre gereksinim söz konusudur. Entegre küre, ışık akısı ölçümünün yapılması anlamında en güvenilir olan ve en ideal ölçüm yöntemi olmaktadır.

 Işık Akısı Nelere Bağlıdır?

 Işık akısı türetilmiş nitelikte olan bir büyüklük olup birimi ise lümen (lm) olmaktadır. Mevcut yarıçapı 1 m2 olan bir kürenin merkezinde bulunan 1 cd ışık şiddetli ise bir ışık kaynağındaki ışık akısı 4π lümendir (12,56 lm) olarak ifade edilir. Bir küre için mevcut ışık akısı da yalnızca kaynağın gücüne bağlı olmaktadır. Bunun beraberinde ışık akısı kaynaktan uzaklığa yahut yüzeyin büyüklüğüne bağlı durumda değildir.

 Işık Akısı Skaler midir?

 Işık akısı ile alakalı olarak merak edilen önemli konu başlıklarından biri ışık akısı skaler mi sorusunun yanıtı olmaktadır. Sadece bir sayı ve bir birim ile ifade edilebilir nitelikte olan büyüklüklere skaler büyüklük denilmektedir. Skaler büyüklükler yer yön ifade etmeyen birimlerdir. Bu doğrultuda ışık akısı skaler bir büyüklüktür.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler