Geri Dön
Eğitimİşlemci Ve Ekran Kartında Tdp Nedir? Tdp Kaç Olmalıdır?

İşlemci Ve Ekran Kartında Tdp Nedir? Tdp Kaç Olmalıdır?

TDP, teknik özellik sayfalarında bulunan ve bilgisayarlar için önemli olan bir bilgidir. TDP; Termal Tasarım Noktası, Termal Tasarım Gücü Termal Tasarım Parametresi gibi farklı açıklamalara karşılık gelir. Ancak bunların hepsi aynı anlamı taşır. Peki işlemci ve ekran kartında TDP nedir? TDP kaç olmalıdır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

İşlemci Ve Ekran Kartında Tdp Nedir? Tdp Kaç Olmalıdır?

TDP, CPU ya da GPU'nun yoğun çalışırken ortaya çıkardığı en yüksek miktardaki ısının ölçümü olarak ifade edilir.

İşlemci ve Ekran Kartında TDP Nedir?

TDP, bir bileşenden kaynaklanan ve soğurma sisteminin oluşturması gereken ısı miktarını ifade eder. Bir güç ölçüsü olan TDP watt cinsiyle ölçülür. Bilgisayarlardaki soğutma sistemi yani CPU (işlemci) için 50 wattlık bir TDP yeterlidir. Bu, bilgisayarın en fazla 50 wattlık bir ısıya dayanabileceğini gösterir.
İşlemcilerin dışında ekran kartlarında da TDP bulunur.

Ekran kartı yani GPU'ların dahili soğutucuları da vardır. GPU soğutucuları satış sonra alınabilecek ürünlerdir. Fakat aşırı yükleme yapılmadığı zaman kurulumu oldukça zordur. Bilgisayardaki ekran kartına göre GPU'nun özellikleri de değişkenlik gösterir.

TDP Kaç Olmalıdır?

TDP özellikle CPU'larda doğru soğutma çözümünü seçmek için oldukça önemlidir. CPU'lar için çok daha önemli olan TDP bilgisayarın dayanacağı maksimum ısı miktarını gösterir. Bilgisayarın işlemci özelliğine göre ortaya çıkacak maksimum ısı miktarı ve soğutma seviyesi değişebilir. TDP değerinin yüksek olması ısı yayma miktarının da yüksek olmasını sağlar. Aşırı ısınan bilgisayarlarda işlemci ısıyı soğutmakta yetersizse bilgisayarda performans problemleri yaşanır. Zamanla aşırı ısınan bilgisayardaki işlemcinin performansında düşme gözlemlenir ve bu da bilgisayar daha ağır çalışmasına neden olur.

Bunun dışında aşırı ısınan sistemde başka problemler de meydana gelebilir. Bilgisayardaki farklı bileşenler aşırı ısınmadan olumsuz etkilenir ve çalışma performansı zayıflar. Bu nedenle özellikle işlemci için önemli olan TDP değerinin bilgisayarın performansına göre değerlendirilmesi gerekir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler