Geri Dön
Eğitimİstirdat Davası Nedir? İstirdat Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İstirdat Davası Nedir? İstirdat Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Mahkeme üzerinden günümüzde birçok farklı dava türü bulunur. Bu davalar türüne bağlı olarak değişik mahkemelerde görünür. Peki istirdat davası nedir? İstirdat davası hangi mahkemede açılır? İşte bu mahkeme üzerine merak edilen bilgiler.

İstirdat Davası Nedir? İstirdat Davası Hangi Mahkemede Açılır?


İcra hukuku ile ilgili bir dava olarak öne çıkan istirdat davası, amaca uygun olarak çok sık gerçekleşen bir dava türüdür. Özellikle bu davanın ne olduğu ve hangi mahkemeler tarafından bakıldığı en merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Bu bağlamda belli başlı bazı şartların ve genel mahkeme üzerinden bir mahkemenin öne çıktığını söylemek mümkün.

İstirdat Davası Nedir?

Hukuki niteliği üzerinden bakıldığında istirdat davası bir eda davasıdır. Diğer bir ifade ile icra hukukundan kaynaklanmak suretiyle genel mahkemelerde görülen bir eda davası olduğunu söylemek mümkün. Belli başlı şartları üzerinden bu dava genel mahkemelerde görünmektedir.

- Borç cebri icra tehdidi altında ödenmiş olmalıdır.
- İlk borç yine cebri icra tehdidi altında ödenmiş olmalıdır.

Genel olarak bu iki şart üzerinden istirdat davası genel mahkemelerde görünür ve buna bağlı olarak sonuca bağlanır.

İstirdat Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İstirdat davası hakkında merak edilen en önemli konular içerisinde hangi mahkemenin bakmış olduğudur. Daha çok icra dairesinin bulunduğu ve davalık kişinin yerleşim yeri mahkemesi olduğunu söylemek mümkündür. Daha detaylı açıdan ise genel mahkeme olarak asliye hukuk mahkemelerinin istirdat davasına baktığını eklemek gerekir.

Yaşanan herhangi bir sorun karşısında, istirdat davası icra üzerinden açılır. Bu dava ise davanın bulunduğu ve ikamet ettiği yerleşim yerinde olan Asliye Hukuk Mahkemesi üzerinden ele alınır. Yukarıda verilen belli başlı şartlar ön plana çıktığı vakit, ilgili mahkeme üzerinden istirdat davası görünür. Şartların doğurduğu duruma bağlı olarak ise istirdat davası üzerinden davalının cezası belli olur.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler