Geri Dön
Eğitimİyonik Bağ Nedir, Özellikleri Nelerdir? İyonik Bağ Örnekleri Nelerdir?

İyonik Bağ Nedir, Özellikleri Nelerdir? İyonik Bağ Örnekleri Nelerdir?

Evrende gördüğümüz her şey atomların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Fen bilimleri ile maddenin en küçük yapı taşı olan atomlar incelenebilir ve atomlar ile ilgili hemen her türlü bilgiye ulaşabilir. Atomlarla ilgili merak edilen birçok konu vardır ve bunlardan birisi de İyonik bağ terimidir. Peki tam anlamıyla İyonik bağ nedir, özellikleri nelerdir? İyonik bağ örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

İyonik Bağ Nedir, Özellikleri Nelerdir? İyonik Bağ Örnekleri Nelerdir?

Atomlar sürekli olarak diğer atomlar ile birleşme isteği duyduğundan bazı kimyasal tepkimelere yani kimyasal bağlara neden olurlar. Atomların bu şekildeki oluşturmak istedikleri bağlar kendi içerisinde de farklılıklar gösterir. Bu bağlardan birisi de iyonik bağdır.

 İyonik Bağ Nedir, Özellikleri Nelerdir?

 İyonik bağ, artı ve eksi yüklü taneciklerin yani farklı iyonların elektriksel çekim kuvvetiyle bir araya gelmiş bağ türüne verilen isimdir. Yani iyonik bağ, metal veya ametal atomlar arasındaki bağ ya da anyon ve katyonlar arasındaki elektriksel çekim kuvvetleri sonucunda oluşan bağ olarak ta bilinir.

 Metaller ve ametaller arasında gerçekleşir. Bu bağ sonucunda metaller elektron verirken, ametaller elektron almıştır. Elektron alan iyon eksi, veren ise artı iyon olarak oluşur ve bu durum iyonların bir kristal içerisinde tutulmasını sağlar. Tüm bu tepkimeler sonucunda bir atom pozitif yüklü elektrona, diğer atom ise negatif yüklü elektrona dönüşmüş olur. Son durumda iki farklı atomun elektron sayıları eşitlenerek iyonik bağın gerçekleştiği anlaşılır.

 Özellikleri ise şunlardır;

İyonlar ağ örgülü bir yapı oluşturur ve bu yapı sayesinde iyonik kristal bileşikleri meydana gelir.

İyonik bağ oluşumu sırasında iyonların çekim kuvvetleri çok yüksek olduğu için, iyonik bağlı bileşiklerin erime ve kaynama noktaları bir hayli yüksektir.

İyonik bağlı bileşikler oda koşullarında katı haldedir.

İyonik bileşimli katıların tamamına yakını suda çözülebilir ve katı halde elektrik akımını iletmezler.

 İyonik Bağ Örnekleri Nelerdir?

 İyonik bağa en iyi örnek sofra tuzudur. Sodyum ve Klorür atomları bir araya geldiğinde her bir sodyum atomunun bir değerlik elektronu, klorür atomunun elektronuna katılarak bu bağ oluşturulabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler