Geri Dön
EğitimKaktüs Nasıl Çoğaltılır? Kaktüs Nasıl Yavru Verir, Püf Noktaları Nelerdir?

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır? Kaktüs Nasıl Yavru Verir, Püf Noktaları Nelerdir?

Kaktüs en çok beslediğimiz çiçeklerden bir tanesidir. Bakımı son derecede kolay olan kaktüsün çoğaltılması da çok kolaydır. Kaktüs dünya genelinde de hemen hemen her iklimde yetişektedir. Kaktüs ile ilgili araştırmalar günümüzde sürekli olarak devam etmektedir. Peki kaktüs nasıl çoğaltılır? Kaktüs nasıl yavru verir? Kaktüs püf noktaları nelerdir? İşte kaktüs ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır? Kaktüs Nasıl Yavru Verir, Püf Noktaları Nelerdir?

Kaktüs kaktüsgiller familyasına mevcut olan bir bitkidir. Gövdeleri oldukça etli ve yapraklıdır. Yaprakları da dikenlidir. Kaktüs kurak iklim koşullarına da dayanıklı olan bir bitkidir.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüs bakımında dikkat etmeniz gerekmektedir. Bakımı düzgün olduğu takdirde çoğaltma işlemi de bir hayli kolay olmaktadır. Kaktüsü çoğaltmak için yavru kökü ile birlikte çoğaltmanız gerekmektedir. Kaktüsü bir bıçak yardımı ile yavru kökünden ayırın. Bu ayırma işleminde olabildiğince hassas olmanızda fayda vardır.

Kaktüs için uygun olan toprağı temin ettikten sonra elde ettiğiniz bu kökü iyice derine ekin. Daha sonra kısa süre içerisinde toprağını sevecek ve büyümeye başlayacaktır. Kaktüs çoğaltırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise yavruyu ayırırken iki tane olmasına özen gösterin. En az iki yavru ile birlikte kaktüs başarılı bir şekilde çoğaltılır ve yapraklarını açar. 

Kaktüs çoğaltmak için uygun olan mevsim ise genellikle ilkbahar ya da yaz mevsimidir. Bu mevsimlerde daha başarılı bir şekilde çoğaltma işlemi gerçekleşmektedir.

Kaktüs Nasıl Yavru Verir?

Kaktüs yaklaşık olarak bir buçuk yıl içerisinde yavru vermektedir. Kaktüsün yavru vermesini beklemekten başka çareniz yoktur. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Kaktüs yeterli derecede büyüdükten sonra yavru vermeye başlar. 

Püf Noktaları Nelerdir? 

Kaktüsün yavru vermesi için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bu işlem için genellikle uygun olan aylar Eylül ve Haziran aylarıdır. Bu aylarda yavrulama işlemlerini yapabilirsiniz. Kaktüsün bakımına da oldukça fazla özen göstermeniz gerekiyor. Kaktüs genellikle ilkbahar aylarında çoğaltmak için uygun zamana gelmektedir. Genellikle bu aylarda yavru vermeye başladığından dolayı çoğaltma işleminde steril bıçak kullanmak doğru olacaktır. Kaktüs yetiştirirken en çok dikkat edeceğiniz noktalardan bir diğeri de kaktüse aşırı su vermemeniz olacaktır. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler