Geri Dön
EğitimKaranfil Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Karanfil Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Karanfil Ağacı ülkemizde de yetişebilen faydalı ağaçlardan bir tanesidir. Günümüzde bu ağacın faydaları insanlar tarafından merak konusu olmaktadır. Karanfil ağacı nerede yetişir? Kısaca özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Karanfil Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Karanfil Ağacı, Mersingiller familyasından bir ağaç türüdür. Bu ağaç yağmurlu ve sıcak yaz günlerini sever. Ülkemizde de evlerde ya da seralarda süs bitkisi olarak karanfil ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Karanfil Ağacı Nerede Yetişir?

Bu ağacın ana vatanı Endonezya'dır. Genellikle Güney Asya ile Afrika kıtasında karanfil ağacı sıklıkla yetiştirilmektedir. Karanfil Ağacı, Hint Okyanusu çevresinde de yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise çoğunlukla Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetiştirilmektedir. En fazla Antalya ve Mersin şehirlerinde karanfil ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Karanfil Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Karanfil ağacının güzel bir kokusu vardır. Bunun yanında uzun ömürlü olan bitkiler sınıfında yer almaktadır. Mersingiller familyasından olan bu ağaç yağmurlu ve sıcak yaz mevsimini sevmektedir. Bu nedenle Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde çok daha rahat bir şekilde yetiştirilebilmektedir.

Karanfil ağaçlarının boyları 10 ile 20 metre arasında değişiklik göstermektedir. Bu ağacın yaprakları eliptik ve geniş mızrak şeklinde olur. Çiçeklerinin sap kısımlarında demete benzer bölümler yer almaktadır. Karanfil ağaçlarının çiçekleri pembe, sarı ya da beyaz renklerde olabilmektedir. Bu ağaç türünün ana vatanı Endonezya bölgesidir. Türkiye'de de pek çok yerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Karanfil ağacının kırmızı renkli ve dişli yaprakları bulunmaktadır. Bu ağaç 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Ülkemizde özellikle Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler