Geri Dön
EğitimKare Prizmanın Hacmi Nasıl Bulunur?

Kare Prizmanın Hacmi Nasıl Bulunur?

Günümüzde hacmi en çabuk hesaplanabilen prizmalardan birisi de kare prizmalardır. Pek çok matematik sorularında kare prizma hacmi karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle sizler için detaylı olarak kare prizmanın hacmi nasıl bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kare Prizmanın Hacmi Nasıl Bulunur?


Kare prizmalarda bütün uzunluklar birbirine eşit olduğu için diğerlerine nazaran daha basit bir şekilde hesaplanır. Matematiksel işlemlerin yanı sıra ölçüm alırken de kare prizma hacmi hesaplaması kullanılmaktadır.

Kare Prizma Hacmi

Tıpkı dikdörtgenler prizması hacmini hesaplama gibi kare prizma hacmi hesaplama işlemleri yapılabilir. Kare prizmanın herhangi taban kenarlarından birisi “a” ise diğerleri de “a” olmaktadır. Yükseklik değeri de genel olarak “h” şeklinde tanımlanır.

Kare Prizma Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Kare prizmanın öncelikle kenar uzunluklarını bulunur. Bunun için cetvel ile kendiniz de ölçmeniz gerekebilir. Dikdörtgenler prizmasıyla işlem yapıyorsanız uzunluk ve ya genişlik kavramları karşınıza çıkar. Kare prizmada iki adet kenarda eşit olduğundan uzunluk ve ya genişlik değerleri aynı olur. Örneğin bir kare prizmanın herhangi bir kenar uzunluğu a=6 cm şeklinde verilmiş ve ölçülmüş ise hesaplama yapılırken kare prizmanın yüksekliğini de bulmak gerekir. Yükseklik kare prizmanın taban kenarından büyük ya da küçük olabilir. Karenin üzerinden üç boyutlu olacak biçimde çizilen kısım yüksekliği ifade etmektedir.

Kenar uzunluk ile yükseklik çarpılır. Kare prizma hacminin formülü v= a*a*h olacak şekilde ifade edilir. Burada “a” taban kenarı uzunlukları, “h” yüksekliği ifade etmektedir. Özellikle yazılı sınavda kare prizmanın hacmini bulmak gerekir ise kesinlikle birimi de eklenmelidir. Prizma üç boyutlu cisim olduğundan hacmi 3. dereceden olur. Metre cinsinden bir kare prizma hacmi hesaplaması yapacaksanız bu durumda kesinlikle hacim metreküp cinsinden olmalıdır. Aynı şekilde santimetre cinsinden hesaplamalarda ise santimetreküp cinsinden sonuçlar hacmin yanına yazılmalıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler