Geri Dön
EğitimKemik İliği Ödemi Sendromu Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kemik İliği Ödemi Sendromu Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kemik hastalıkları çağımızda en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Bu kemik hastalıklarından bir tanesi de kemik iliği ödemi sendromudur. Kemik iliği ödemi sendromu mutlaka tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir hastalıktır. Kemik iliği ödemi sendromunun bir takım belirtileri ve tedavi yöntemleri vardır. Peki kemik iliği ödemi sendromu nedir? Kemik iliği ödemi sendromu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte kemik iliği ödemi sendromu ve belirtileri ile ilgili tüm detaylı bilgiler.

Kemik İliği Ödemi Sendromu Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kemik iliği ödemi sendromu tedavisi uzun olabilen bir hastalıktır. Bundan dolayı bu hastalıkta diğer hastalıklarda olduğu gibi erken tanı ve teşhis son derecede önem teşkil etmektedir. Kemik iliği ödemi kan hücreleri ile alakalı olan bir hastalıktır.

Kemik İliği Ödemi Sendromu Nedir?

Kemik iliği ödemi sendromu nedeni tam olarak bilinmeyen bir kemik hastalığıdır. En çok kalça kemiklerinde ve ayak bileğinde yer alan eklemlerde ortaya çıkabilen bir tür kemik erimesi hastalığıdır. Kemik iliği ödemi özellikle gebelik çağındaki kadınlarda daha fazla rastlanılan bir durumdur. Erkeklerde ise orta yaştan itibaren görülmeye başlanmaktadır. Kemik iliği ödemi sendromu ilerleyen bir hastalıktır. Bundan dolayı tedavisine erken başlanması hastalığın ilerlemesi önleyicidir.

Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kemik iliği ödemi sendromunun belirtileri şu şekildedir,
- Yürürken eklem ağrısı hissetme
- Kemik iliği ödemi sendromu eğer bacakta ortaya çıkmışsa hasta yürürken bacağına fazla yük vermemeye çalışır.
- Yük taşırken bacaklarda hissedilen ağrı.
- Kaslarda ve bacaklarda görülen güçsüzlük
- Hareket açıklığının kısıtlanması

Kemik iliğinde tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;
Kemik iliğinde ilk olarak hastaya ağrı kesici ilaç tedavisi verilmektedir. Bu hastalıkta nadir olarak cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Ağrılı bir dönem yaşandığı için verilen kemik güçlendirici ilaçlar hastalığın tedavisinde kullanılır.