Geri Dön
EğitimKenar Orta Dikme Nedir, Nasıl Bulunur? Kısaca Konu Anlatımı

Kenar Orta Dikme Nedir, Nasıl Bulunur? Kısaca Konu Anlatımı

Geometri problemlerinde en çok kullanılan dikmelerden biri kenar orta dikmedir. Hem kenar hem de açı bulma konusunda büyük kolaylık sağlar. Peki kenar orta dikme nedir, nasıl bulunur? Kısaca konu anlatımı üzerine merak edilen bilgiler.

Kenar Orta Dikme Nedir, Nasıl Bulunur? Kısaca Konu Anlatımı


Geometride birçok farklı dikme bulunmaktadır. Bunlar özellikle işlem yaparken kenar ve açı bulmak için avantaj sağlar. Bunlar içerisinde çok sık kullanılan dikmeler arasında kenar orta dikmesi yer almaktadır. Pek çok öğrenci ise bu dikmenin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak ediyor.

Kenar Orta Dikme Nedir?

Herhangi bir kenarın tam ortasından çıkan ve kenarı dik olan doğruya kenar orta dikme denir. Üçgen ile beraber kare ya da dikdörtgen gibi birçok geometrik yapı üzerinde kullanılır. Özellikle ikizkenar üçgenlerde dikmeyi ikiye bölen doğru olarak da ifade edilir. Böylece farklı kenar ya da açılar çok daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Ayrıca ikizkenar üçgende 90 derecelik açı ile beraber, diğer iki kenarın kesişme noktasından çıkar.

Kenar Orta Dikme Nasıl Bulunur?

Kenarortay çıkılan dikmeyi ikiye böler. Ayrıca bir üçgen içerisinde orta noktası ağırlık merkezi olarak birleşme imkanı tanır. Yani üçgenin diğer kenarlarından çıkan kenarortay dikme ile beraber, ortada ağırlık merkezi oluşmaktadır. İkizkenar üçgenlerde ise 90 derecelik bir açı oluşturur. Böylece bir üçgeni iki dik üçgene ayırır.

Eğer bir dik üçgenin kesişme noktasından kenar orta dikmesi geçiyorsa, o vakit doğru ile beraber kesişen iki kenar birbirlerine eşit olur. Yani kenar orta dikmenin kestiği doğru iki eşit parçaya bölünürken, bu parçaların her biri kenarortay ile eşdeğer uzunluğa sahip olur. Genel olarak bu bilgiler doğrultusunda genel orta dikme rahatlıkla bulunabilir. Özellikle üçgen üzerinden en çok kullanılan dikme olarak öne çıkar.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler