Geri Dön
EğitimKoltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Evde en çok kullanılan ve kullanıldıkça da yıpranan eşyalar arasında koltuklar bulunuyor. Durum böyle olunca da koltukların lekelenmesi kaçınılmaz oluyor. Koltuk lekeleri zaman içinde el izi, yemek lekesi ve sürekli üzerinde oturulduğu için kıyafetlerden geçen renkler sonucunda kirlenebiliyor. Bu nedenle kolay ve pratik koltuk silme yöntemleri de önemli bir hal alıyor. Koltuk lekeleri nasıl çıkar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Koltuklarınız yoğun bir iş temposunun sonunca televizyonun karşısına geçip en sevdiğiniz programları izlerken, misafirlerinizi ağırlarken ya da uzanıp tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atarken kullandığınız en önemli eşyalarınız arasında yer alır. Ama koltuk temizleme işine geldiği zaman çok sevdiğiniz koltuklar tam kabusunuz olabilir.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar?

Çok severek dekore ettiğiniz salonlarınızda ve odanızda daha iyi zaman geçirebilmek için pratik koltuk temizliği nasıl yapılır öğrenmeniz gerekir. Koltuk lekelerini çıkarmak için kolları sıvamadan önce üretici talimatlarını okumayı ihmal etmemeniz gerekir. Bu talimatın içinde koltuğunuza nasıl bir temizlik uygulamanız gerektiği yazılır. Eğer üretici talimatını kaybettiyseniz koltuğunuzun etiketine de bakabilirsiniz. Bu talimatlara uygun bir temizlik gerçekleştirerek koltuğunuza zarar vermeden lekelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Koltuk temizliğinde bazı püf noktalarına dikkat ederek işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilirsiniz. Bu püf noktaları ise;

Koltuk temizlerken koltuğun kumaşına göre hareket etmeniz gerekir. Her kumaş türüne göre farklı bir leke çıkarma yöntemi olduğunu unutmamanız gerekir.

Ne lekesi olursa olsun bir leke kurumadan hemen müdahale ettiğiniz zaman koltukta leke bırakmadan rahatlıkla lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Leke, ısı, ışık ve hava ile ne kadar çok temas ederse bir o kadar kumaş yüzeyine yerleşir ve lekenin çıkması da zorlaşır. Bu nedenle de lekelere hızlı bir şekilde müdahale etmeniz çok önemlidir.

Koltuk temizleme işlemine başlamadan önce kullanacağınız malzemeleri ya da temizleyici karışımını önce koltuğun görünmeyen bir yerinde test etmeniz gerekir.

Toz temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Tozlar zamanında temizlenmediğinde kalıcı lekelere yol açabilir.

Çamaşır suyu ya da ağartıcı kullanmamanız gerekir.

Koltuğunuzu nasıl temizleyeceğiniz hakkında fikriniz yoksa kuru temizlemeciye başvurmanız gerekir.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler