Geri Dön
EğitimKompost Nasıl Yapılır? Kompost Yığını Kaç Ayda Gübre Olur?

Kompost Nasıl Yapılır? Kompost Yığını Kaç Ayda Gübre Olur?

Kompost, yenilebilir olan bazı ağaç, dal, yaprak gibi atıkların çürütülmesi ya da öğütülmesi sonucu elde edilen gübreye denen bir kavramdır. Kompost söz konusu olduğu zaman çürütme, yeniden yaşatma anlamına gelir. Bu gübre ile birlikte yetiştirilen çiçek, sebze ya da meyve büyütüldüğü zaman toprak zengin bir hale gelir. Toprağın olduğundan daha iyi hava alması ve işlenmesi kolay bir hale gelir. Bazı noktalara dikkat edildiği zaman kompost yapmak kolay bir hal alır. Kompost kurulan yer yarı güneş alan ve eve daha yakın olan yerler olarak seçilirse kişi için avantaj sağlar. İşte, tüm detaylar.

Kompost Nasıl Yapılır? Kompost Yığını Kaç Ayda Gübre Olur?

Kompost, en kısa tanımı ile, büyütülen bazı maddelerin, meyve sebze ya da bitki gibi maddelerin topraklarını daha verimli hale getirilen bir işlemdir.

Kompost Nasıl Yapılır?

Hava ve nem dengesi arasında bir dengeyi sağlamak ilk noktadır. Doğru bir komposun yapısı nemlidir ve sünger kıvamındadır. Bir diğeri olan soğuk kompost, en az 6 ay süre ile yapılır. İklim koşullarına ya da kullanılan malzeme türüne göre değişiklik gösterir. Soğuk havada bu kompost süresi yavaşlar. Kahverengi ve yeşil malzeme üst üste eklendikten sonra kompostlaşma beklenir. Karbon içerikli bir malzeme ile tam anlamıyla kapatmak, bu işlemin püf noktasıdır.

Kötü kokuların da önüne geçilir. Sıcak kompost daha hızlı bir yöntem olarak bilinir ama deneme yanılma olasılığı daha yüksektir. 1 metreküplük bir yer ve termometre gereklidir. Kovanın en altına toprak serpilir. Elde olan malzemeleri bir kahverengi bir yeşil olarak 15 cm gelene kadar üst üste dizilir. Sıcak kompostta ilk günlerde derece 77'ye kadar çıkabilir. Sonrasında 43 derece altına kadar iner. Bir ay sonuna gelindiğinde ısı artık 29 dereceye iner ve iki hafta süre kadar dinlendikten sonra kullanıma hazır demektir.

Kompost Yığını Kaç Ayda Gübre Olur?

Kompost iki üç gün arayla karıştırılmalıdır. Bu karıştırma işlemi yaklaşık olarak 20 ila 30 gün arasında yapıldıktan sonra kompost hazır hale gelir. 2 ila 3 ay gibi süre sonunda da gübre olarak kullanıma hazır hale gelir. Rengi kahverengi olması gerekir. Kokusunda da toprak kokusu bulunmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler