Geri Dön
EğitimKovid-19 duyu testi cihazı geliştirdiler

Kovid-19 duyu testi cihazı geliştirdiler

Gaziantep’te eğitim veren Sanko Okulları öğrencileri, Kovid-19 şüphesi durumunda kişilerin PCR veya antikor testi yaptırmadan önce uygulayabilecekleri güvenilir, maliyeti daha düşük, yapay sinir ağı kullanarak kesin sonuçlar alabilecekleri test geliştirdiler. “Covid-19 Tespitinde Yeni Nesil Yapay Sinir Ağı Modellemesi ile Geliştirilen Duyu Test Cihazı”, TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda birinci oldu. Proje, 24-28 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek finallerde yarışacak.

Kovid-19 duyu testi cihazı geliştirdiler

 

Test cihazını danışman öğretmenler Özgül Güner ve Neriman Ersönmez rehberliğinde geliştiren lise öğrencileri arasında Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Ece Güner, Elif Nida Tahaoğlu ve Sanko Koleji’nden Çiçek Dilara Kaya yer alıyor. 

Özgül Güner, öğrencilerin, yapay zekâ verilerine göre kişilerin koku, tat ve tükürüklerinden elde edilen sonuçları cihaz ekranı üzerinden durum negatif veya pozitif en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz sonuçlarını çok kısa sürede görebilecekleri yeni nesil test cihazı tasarladıklarını kaydetti. Güner, cihazla ilgili şu bilgileri verdi: “Kovid-19 testinde, insanların şüpheli durumlarda kullanacakları, hastalığın ilk dört, beş gününde ortaya çıkmayan öksürük, ateş, halsizlik ve eklem ağrıları gibi yoğun semptomlarından önce farkına varamadıkları duyu kayıpları ve tükürük aktivitelerinden yararlanıldı. Böylece kişilerin yüksek maliyetli diğer testlere başvurmadan önce uygulayabilecekleri, şüpheli durumlardan kaynaklanan bilinmezlik stresini azaltmaya yarayan, yerel ve ekonomik bir duyu test cihazı geliştirdik.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler