Geri Dön
EğitimKoyu Renkler Nelerdir? Koyu Sınıfına Bazı Renkler

Koyu Renkler Nelerdir? Koyu Sınıfına Bazı Renkler

Çoğu kişi koyu renkleri, açık renklere nazaran daha çok beğenmektedir. Bunun en büyük nedeni ise koyu renkleri kendi, hayatı, tarzı ve karakteri ile eşleştirmesidir. Nedir bu koyu renkler ve ne anlamlar taşır detayları ile derledik.

Koyu Renkler Nelerdir? Koyu Sınıfına Bazı Renkler


Koyu renkler, düşük ışık yoğunluğuna sahip renklerdir. Bu, düşük ışıkta veya belirli bir malzeme kendisine çarpan ışığın çoğunu emdiğinde ortaya çıkabilir.

Koyu Renkler Nelerdir?

Renk, dünyadaki en önemli uyaranlardan biridir. Ruh halimizi ve kişisel özelliklerimizi etkiler. Mavi pazartesi günlerinden, pembenin içinde olmaktan, kırmızıyı görmekten ve her şeyin gül çıkmasından bahsediyoruz. Webster, rengi, gözün retinasını belirli dalga boylarındaki ışık dalgaları ile uyarmadan kaynaklanan his olarak tanımlar. Bu hislere kırmızı, yeşil ve mor gibi isimler verildi.

Rengin ikinci boyutu olan değer, bir tonun açıklığını veya koyuluğunu tanımlar. Renkler doğal bir düzeni takip eder. Açık renkten koyu renge kadar her renk ailesinde bir seçiminiz var. Daha önce de belirtildiği gibi bir renge siyah veya beyaz ekleyerek farklı değerler elde edebilirsiniz. Tüm değerler, teorik olarak sonsuz sayıda değere sahip olan bir değer ölçeği kullanılarak ölçülebilir. Çoğu değer ölçeği 7 ila 9 değer gösterdiğinde yeterlidir.

Koyu renkleri hayatının her alanında benimseyen ve kullanan kişilerin güçlü, derin ve ağır bir yapıya sahip olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda koyu renkler asil bir duruşa sahiptir. Pek çok toplumda ya da kişide koyu renklerin farklı anlamları vardır. Örneğin koyu renkler muhafazakarlığı temsil eder ya da karmaşıklığı ve karanlığı simgeler. Kimi zaman dramdır, kimi zaman cesaretin bir kombinasyonu olarak ifade edilir. Hayatta kontrol sahibi olmak isteyenlerin genel tercihi koyu renklerdir.

Koyu Sınıfına Bazı Renkler

Genel olarak hemen hemen her rengin koyusu mevcuttur. Bunlara bir rengin tonları denebilir. Örneğin Lacivert koyu bir renktir ama mavinin tonlarından biridir. Hatta siyah tek bir renk gibi görünse dahi onun bile tonları vardır. Koyu renkler dendiğinde; koyu yeşil, bordo, koyu kahverengi, koyu mor, siyah birer örnektir.

Koyu renkler çok çeşitli tonlar içerebilir. Bununla birlikte, pembe, sarı ve beyaz gibi belirli renkler doğası gereği açık renklerdir. Bunun yanı sıra pek çok rengin koyusu mevcuttur. Örneğin, koyu pembe, koyu kırmızıdan önemli ölçüde daha parlaktır ve koyu sarı, koyu turuncudan daha parlaktır. Düşük ışık yoğunluğunda tonlar kaybolduğu için birçok koyu renk lacivert, gri ve kahverengidir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler