Geri Dön
EğitimKuduz Aşısı Kim Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur?

Kuduz Aşısı Kim Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur?

Bir köpeğin ya da yarasanın ısırması ile kişiler kuduz olma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumlar için yapılacak olan kuduz aşısı hem önleyici hem de güvenlidir. Kuduz aşısı tarihte en önemli buluşlar içerisinde yer almaktadır. Peki, Kuduz aşısı kim tarafından ne zaman bulunmuştur? Sizin için tüm detayları ile derledik.

Kuduz Aşısı Kim Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur?

Mikroskop yardımı ile bile oldukça zor gözlemlenen kuduz virüsü, önce bir tavşana enjekte edilmiş, daha sonra ise virüslü tavşanın omuriliğinden aşı üretimi yapılarak kuduzun çaresi bulunmuştur. Özellikle mide bulantısı, baş ağrısı gibi semptomlar ile kendisini belli eden kuduz virüsü, günümüzde halen etkisini göstermektedir.

Kuduz Aşısı Kim Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur?

Kuduz virüsüne sahip olan yarasa ve köpeklerin insanları ısırması ile kişilerde etkisini göstermeye başlar. Bulunan kuduz aşısı sayesinde bu etki ortadan kaldırılabilmektedir. Fransız bilim adamı Louis Pasteur tarafından 1882 senesinde kuduz virüsünün varlığı keşfedilmiş ve hemen ardından kuduz aşısı bulunmuştur. Louis Pasteur, kimyacı ve aynı zamanda mikrobiyoloji dalı bilim kurucusu olması ile öne çıkan isimdir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler