Geri Dön
EğitimKulakkaya Yaylası’nda İklim zirvesi

Kulakkaya Yaylası’nda İklim zirvesi

Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Başkanı Nikhil Seth’in katılımıyla Giresun’daki 1700 rakımlı Kulakkaya Yaylası’nda Küresel İklim Zirvesi gerçekleştirildi.

Kulakkaya Yaylası’nda İklim zirvesi

Zirvede konuşan Nikhil Seth, “Türkiye, hem Paris Anlaşması’nı imzalayarak hem de daha sonra Glasgow zirvesindeki taahhütleriyle önemli ve güçlü bir duruş sergilemiştir” dedi. İklim değişikliğinin ancak kolektif hareket edilebildiğinde çözülebileceğini kaydeden Seth, “İklim değişikliği, farklı siyasi liderlere ya da liderliğe ait bir şey değildir, hepimize ait bir şeydir. Bu konuda yapmamız gereken en önemli şey, farkındalığı artırmaktır” diye konuştu.

‘Müfredatta olmalı’

Her bir okulda iklim konusuyla alakalı bir müfredat olması gerektiğinin altını çizen Seth, şunları söyledi: “Ne zamanki öğretmenler, iklim değişikliğinin korkunç sonuçlarını anlar o zaman öğrenciler de bunun farkına varacaklardır, bunu daha iyi özümseyecektir. Türkiye iyi gidiyor ama tüm dünya olarak yapacak çok şeyimiz var. Ama sormamız gereken soru şu, bu yeterli mi? Karşı karşıya olduğumuz problem son derece ciddi.”

Bahçeşehir Üniversitesi Global Başkanı Enver Yücel de düzenledikleri İklim Zirvesi ile mini bir Davos yapmak istediklerini söyledi.