Geri Dön

Kumaş Çeşitleri Ve İsimleri Nelerdir? Türüne Göre Kumaşların Kullanım Alanları

Ağırlıklı olarak tekstil sektöründe kullanılan kumaşlar, ipliklerin dokunmasıyla üretilir. İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan giyim ürünleri bu kumaşlarla imal ediliyor. Kumaş yapımında kullanılan iplik türlerinin başında pamuk geliyor. Yün ve ipek gibi farklı özelliklere Sahip iplikler de bu alanda sıklıkla kullanılır. Sizin için en sık tercih edilen kumaş çeşitlerini derledik.

Kumaş Çeşitleri Ve İsimleri Nelerdir? Türüne Göre Kumaşların Kullanım Alanları

Giyim başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılan kumaş çeşitleri farklı renk ve desenlere sahiptir. Belli başlı kumaş türleri ise çoğunlukla aksesuar ve dekorasyon alanlarında değerlendiriliyor.

 Kumaş Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir? 

 1- Polyester: Özellikle kadın giyim ürünlerinde pamukla birlikte sıklıkla kullanılan bir kumaş türüdür. En önemli özelliği çabuk kurumasıdır. Bu nedenle yağmurluk, mont ve kaban gibi kışlık giyimlerde tercih edilir. Polyester kumaşı kolay kolay kırışmadığı için sık sık ütü gerektirmez. Bu özelliği sayesinde de tercih sebebidir. 

 2- Kaşmir: Keçi tüylerinden üretilen kaşmir oldukça pahalı bir kumaş türüdür. Pahalı olmasının en büyük nedeni sadece Keşmir keçilerinin tüyleriyle imal edilmesidir. İnce bir yapıya sahip olmasına rağmen soğuğu geçirmez. 

 3- Akrilik: Hem ucuz hem de son derece kaliteli olduğu için en çok tercih edilen kumaş türlerinin başında geliyor. Özellikle 2000'li yılları başından sonra tekstil alanında daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı oldukça dayanıklıdır. Leke tutmaz ve kolay kurur. 

 Türüne Göre Kumaşların Kullanım Alanları 

 1- Pamuk: En çok üretilen ve kullanılan kumaş türüdür. Nem emme özelliği çok yüksektir. Tekstil dışında sağlık ve kimya gibi alanlarda da sıklıkla kullanılıyor. Pamuktan elde edilen yağlar bitkisel sanayinin en önemli ürünlerinden biridir. Terzilerin de en çok tercih ettiği kumaşlardan biri olan pamuk konforlu giyimler için idealdir. 

 2- Yün: Sıcak tutma özelliğine sahip olan yün, sıklıkla kışlık giyim ürünlerinin imalatında kullanılıyor. Bunun dışında battaniye ve halı yapımında tercih edilen yün, az ıslanma ve kolay kuruma gibi özelliklere de sahip. Genellikle koyun ve deve gibi hayvanlardan elde edildiği için maliyeti çok yüksek değildir. Tamamen doğal olduğu için çevre dostu kumaşların arasında yer alıyor. 

 3- İpek: Mevcut kumaş türleri arasında en parlak olanıdır. Aynı zamanda dayanıklı bir yapıya sahip olan ipek, kravat ve fular gibi aksesuarların üretiminde de kullanılıyor. Doğal liflerden oluşan yapısı sayesinde en sağlıklı kumaş türlerinden biri kabul edilir. Diğer kumaşlara göre pahalı olan ipek, şık ve zarif bir görünüme sahiptir. 


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber