Geri Dön
EğitimKurşun Kalemi Kim İcat Etti? İlk Olarak Nasıl Bulundu?

Kurşun Kalemi Kim İcat Etti? İlk Olarak Nasıl Bulundu?

Kurşun kalem günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız kırtasiye gereçlerinden bir tanesidir. Bu küçük ama insanlık için oldukça faydalı olan gerecin kim tarafından icat edildiği de merak edilmektedir. Kurşun kalemi kim icat etti? İlk olarak nasıl bulundu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kurşun Kalemi Kim İcat Etti? İlk Olarak Nasıl Bulundu?


Kurşun kalem, insanların kağıda bir şeyler çizmesine ya da yazmasına yardımcı olan gereçlerdir. Yazı yazan bölümü çoğunlukla grafitten ya da kilden üretilir. Normal bir kurşun kalemde grafit çevresinde ahşap vardır. Ancak metal veya plastik kısmı bulunan kurşun kalemler de vardır.

Kurşun Kalemi Kim İcat Etti?

İlk üretilen kurşun kalemler 16. yüzyıl başlarında üretilmeye başlamıştır. Büyük grafit katmanları ilk defa 1500'lü yıllarda İngiltere'de Gri Knotts isimli bölgeye oldukça yakın bir alanda bulundur. Burada yaşayan halk grafitten sopa yapmak amacı ile kesme biçme işlemleri yaptılar. Bunun yanında koyunların işaretlenmesi için de grafit kullandılar.

Kurşun kalem içerisinde kurşuna dair herhangi bir şey bulunmamasına karşılık, grafit ilk çıkarıldığı zamandan beri sürekli kurşunla karıştırılmıştır.

Orta Çağda insanlar yazı yazmak ya da bir şeyi işaretlemek için gümüş ya da kurşun soplar kullanmaktaydı. Fakat kullanılan bu materyal insanların çizim yapmasına olanak tanımıyordu. 15. yüzyıla gelindiği zaman günümüzde hala kullanılmakta olan kurşun kalemlerin temelleri atılmaya başlandı. İtalya dolaylarında kurun ile kalay karıştırılarak kalem denemeleri yapılmıştır.

İlk Olarak Nasıl Bulundu?

Kurşun kalemi asıl bulan kişi Josef Hardtmuth olmuştur. Bu kişi ilk olarak 20 Şubat 1752 yılında Avusturya'da dünyaya gelmiştir. Babası ise masa yapımı ile geçimini sağlamaktaydı.

1790 yılında Josef seramik madenini keşfetmiştir. Bu sayede farklı miktarlarda kil eklemesi ile kurşun kalemlerin sertliklerini belirlemeye başlamıştır. 1792 yılında Viyana'da KOH-I-NOOR Hardtmuth isimli firmayı kurmuştur. Sonrasında Josef'in torunu Friedrich 1889 yılında kurşun kalem ile ilgili ar-ge çalışmalarını geliştirerek 17 sertlik derecesine sahip olan kurşun kalemler üretmeye başlamıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler