Geri Dön

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman yapılacak?..

KYK kredi ve burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Yurt yedek sonuçlarının açıklanması ile gözler KYK'ya çevrildi. KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte burs başvuruları ile ilgili ayrıntılar..

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman yapılacak?..

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 1961 yılından günümüze kadar vermiş olduğu, yurt, burs ve kredi hizmetleri devam etmektedir. 2015-2016 eğitim öğretim dönemi için de 10 Ağustos 2015 tarihinden başlanarak halen devam eden, KYK işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

KYK BURS SORGULAMAHAKKINDA DETAYLAR!

KYK YURT SORGULAMA HAKKINDA DETAYLAR!

KYK Yedek Öğrenci Yurt Başvuru ve Kayıtları

2015-2016 eğitim ve öğretim yılı için KYK yurt başvuru işlemleri 17 Ağustos 2015 tarihinde son bulmuştur. Takip eden tarihlerde yani 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren de, yurtlarda kalma hakkı kazanmış olan öğrencilerin yurtlara kayıt işlemleri başlamış bulunmaktaydı. KYK yurtlarına öğrenci yerleştirmede ilk etap olan bu süreçte yaklaşık 166 bin üniversite öğrencisi KYK yurtlarına kayıt yapma hakkını kazanmıştır. Yüksek Öğrenim Kurumlarına LYS sınavı dışında bir de ek olarak yetenek sınavını geçerek yerleşen öğrenciler ise KYK yurt başvurularını ve KYK yurt kayıt işlemlerini daha sonraki bir tarihte, 2.ek yerleştirme olarak yapmışlardır. Şimdi ise, KYK yurtlarına, 3.ek yerleştirme olarak başvuru ve kayıt işlemlerini yapacak olan üniversite öğrencileri için başvuru ve kayıt süreçleri başlamıştır. Bu durumda, üniversitelere temmuz ayı içinde açıklanan LYS sonuçlarına göre değil de, üniversite kayıtları belli olduktan sonra, boş kalan kontenjanlara yedek öğrenci olarak yerleşen öğrenciler, 3.ek yerleştirme aşamasına katılmış durumdadır.

KYK yurtlarının başvurusunda, yedekte olan 3. ek yerleştirme sürecindeki öğrencilerin, yurt başvuruları ise henüz daha yeni açıklanmıştır. Buna göre, yedekte bekleyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web adresi olan http://kyknet.gsb.gov.tr/Home/KimlikDogrulama/ internet sitesi üzerinden, KYK yurt başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedirler. KYK yurt kayıt işlemleri ise, tıpkı 1.etap ve 2. ek yerleştirme işlemlerinde olduğu gibi, e-devlet sistemi üzerinden yapılabilecektir.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web adresi üzerinden bildirmiş olduğu duyuruya göre, 2015-2016 eğitim ve öğretim dönemi için bu sene KYK burs ve kredi başvuruları ekim ayı içerisinde başlatılacaktır. Yine Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun açıklamasına göre, KYK burs ve kredi başvuruları için bir takım standartlar belirlenmiştir. Buna göre, her üniversite öğrencisi KYK burs ve kredi başvurularını yapamayacaktır.

O zaman şimdi, bu listeye bir göz atalım;

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,

Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler.

KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapamayacaklardır ve yapsalar dahi, başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Fakat aşağıdaki listede belirlenmiş olan üniversite öğrencileri, sorunsuz bir şekilde KYK burs ve kredi başvurularını yapabileceklerdir;

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

Açık Öğretim öğrencileri, (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)

Vakıf Üniversitesi öğrencileri,

LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak),

Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,

Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,

İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

Ayrıca üniversite öğrencileri, KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini, internet üzerinden online olarak yapabileceklerdir. Buna göre üniversite öğrencileri, http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresine giriş yapmak sureti ile KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapabilme imkanına sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber