Geri Dön
EğitimMango Nasıl Yetiştirilir? Mango Nasıl Çimlendirilir?

Mango Nasıl Yetiştirilir? Mango Nasıl Çimlendirilir?

Meyveler, vitamin açısından oldukça zengin ürünlerdir. Bu yüzden günlük hayatta mutlaka tüketilmelidir. Faydaları saymakla bitmeyecek olan bir meyve de mangodur. Mangoyu genellikle market ve manavlardan satın alırız. Fakat kendimiz de bu meyveyi yetiştirebiliriz. Peki nasıl? Eğer mango yetiştirerek kendi mangonuzu tüketmek istiyorsanız mango nasıl yetiştirilir? Mango nasıl çimlendirilir? İşte, tüm detaylar.

Mango Nasıl Yetiştirilir? Mango Nasıl Çimlendirilir?

Her meyve aynı iklimde yetişmez. Her meyve farklı topraklarda ve iklimde yetişir. Eğer bir meyveyi kendi iklimi dışında yetiştirmek isterseniz verim elde edemezsiniz. Mango da tropikal iklim seven bir meyvedir.

 Mango Nasıl Yetiştirilir?

 Mango yetiştirebilmek için öncelikle tropikal iklime sahip bir yer tercih edilmelidir. Hem sıcak hem de yağışa ihtiyaç duyar. Mango yetiştirmek aslında kolay bir iştir. Eğer elde fide var ise belirli aralıklarla derin toprağa çukur açılarak dikilir. Tohum dikilecek ise de yine derin bir çukur elde edilerek dikilir. Sonrasında sulama işlemi sık sık yapılarak bitkinin büyümesi sağlanır.

 Mango Nasıl Çimlendirilir?

 Mango çekirdeğini dikmek için çimlendirme işlemi yapılarak bitkinin daha kolay yetişmesi sağlanır. Öncelikle elde edilen mango çekirdeği üzerini geçecek kadar suyun içerisine bırakılır. Çekirdek zamanda suyu içine çekecektir.

 Suyu çeken çekirdek kabuğu bir süre sonlar gevşer ve çatlar. Bu çatlak kısımdan ise çimlenme işlemi başlar. Aslında yetiştiriciliği oldukça basit olan mangonun çekirdeği bu şekilde çimlendirilerek toprağa ekilir. Çimlenme sırasında da suyun sürekli ılık olmasına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler