Geri Dön
EğitimManolya Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Manolya Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Manolya Ağacı, ülkemizde sıklıkla yetiştirilen bitkilerden bir tanesidir. Bu bitkinin bakımı ve özellikleri ise insanlar tarafından merak konusu olmaktadır. Manolya ağacı nerede yetişir tüm detayları ile derledik.

Manolya Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Manolya ağacının parlak yeşil yaprakları bulunmaktadır. Bunun yanında hoş kokusu ile de dikkat çekmektedir. Çiçekleri genellikle pembe, sarı, eflatun, beyaz ya da mor renklerde açmaktadır. Çiçeklerinin içerisinde tohumlar bulunmaktadır.

MANOLYA AĞACI NEREDE YETİŞİR?

Manolya ağacı en çok ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Karadeniz kıyıları ile Marmara bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Bu ağaç en güzel ılıman iklimin görüldüğü yerlerde yetişmektedir.

Göl çevrelerinde sıklıkla bu ağaçlara rastlamak mümkündür. Bazen kumlu tepeliklerde de manolya ağaçlarına rastlanabilmektedir. Büyük saksılar ya da bahçede yetiştirmeye uygun bitkilerdir.

Manolya Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Manolya ağacının kozalak benzeri meyveleri bulunmaktadır. Bu meyveler içerisinde ise tohumlar yer almaktadır. Tohumlar meyvelerden dökülmeden uzun ve ipliksi olarak sarkmaktadır.

Tohumlar yaklaşık fasulye büyüklüğünde olmaktadır. Bu ağacın meyveleri genellikle kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Tohum kısımları Eylül ve Kasım aylarında olgun hale gelmektedir. Manolya ağacı en güzel ılıman bölgelerde ve nemli havalarda yetişmektedir. Ülkemizde özellikle İstanbul şehrinde bu ağaca sıklıkla rastlamak mümkündür.

Manolya ağacının farklı birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bu ağacın yaprakları genellikle oldukça büyük ve aynı zamanda parlak renklidir. Çoğunlukla beyaz ya da krem rengi büyük çiçekleri ile dikkat çekmektedir. Kış aylarını da yapraklarını dökmeden geçirmektedir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler