Geri Dön
EğitimMarakas Nedir, Ne İşe Yarar? Evde Marakas Müzik Aleti Nasıl Yapılır?

Marakas Nedir, Ne İşe Yarar? Evde Marakas Müzik Aleti Nasıl Yapılır?

Küçük yaştaki çocukların ellerinde sıklıkla oyuncak halinde gördüğümüz fakat genel olarak pek çok kişinin aletin ismi hakkında herhangi bir fikre sahip olmadığı marakas isimli müzik aleti bulunuyor. Marakas nedir? Marakas ne işe yarar? Evde marakas müzik aleti nasıl yapılır? İşte marakas ile ilgili merak edilen bilgileri derledik.

Marakas Nedir, Ne İşe Yarar? Evde Marakas Müzik Aleti Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde birçok farklı müzik aleti bulunmaktadır. Ritim tutmak için kullanılan müzik aletlerinden biri de marakas isimli olan alettir. Marakas bir müzik aleti olarak özellikle Latin Amerika ezgilerinde sık sık kullanılmakta ve ritim tutmaya yaramaktadır. Marakas aynı zamanda çıkardığı ses ve dış görüntüsünde ilgi çekici renklerin kullanılabilmesiyle küçük çocuklar için bir oyuncak olarak da kullanılır.

Marakas Nedir?

Marakas bir müzik aletidir. Latin ve Karayip müzik türlerinde ritim tutmak için kullanılan bir tür çıngıraktır. Bir adet sapı bulunur ve sapından tutularak sallanır. İçerisinde yer alan malzeme ise sallama etkisi ile iç duvarlara çarparak ses çıkartır. Gene olarak iki adet olacak şekilde, iki elde de tutularak kullanılır. Aynı zamanda Afrika’da çeşitli bölgelerde geleneksel müzikte ve bir takım ritüellerde marakas türleri kullanılır.

Marakas Ne İşe Yarar?

Marakas, Latin müziklerinde müziğin ritmine göre sallanarak farklı bir şekilde ritim tutulmasını sağlar. İçerisinde bulunan parçaların sallama etkisi ile iç duvarlara çarpması sonucu bir nevi vurmalı çalgı olarak da sınıflandırılır.

Evde Marakas Müzik Aleti Nasıl Yapılır?

Evde bulunan malzemelerden ya da kolayca temin edilebilecek malzemelerden alınacak basit olan malzeme çeşitleri ile çeşit çeşit marakasın evde yapılması mümkündür. Evde yapılabilecek olan en kolay marakas çeşitleri kelebek marakas, balon marakas, pet şişe marakas ve bardak marakas olabilir. En kolay marakas yapımı bir pet şişe kullanılarak yapılan şekli olabilir. Pet şişe içine evde bulunan kuru bakliyatlar ya da boncuklar doldurarak, pet şişe güzel renkli kağıtlarla kaplanabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler