EğitimMavi Renk Nasıl Oluşur? Mavi Hangi Renklerden Elde Edilir?

Mavi Renk Nasıl Oluşur? Mavi Hangi Renklerden Elde Edilir?

08.04.2021 - 04:03 | Son Güncellenme:

Renkler 3 ana renkten ve bunların farklı renkleriyle karşımı sonucunda ara renkler elde edilir. Konu ara renkler olduğunda bu renklerin hangi renklerle elde edildiği merak uyandıran bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Sizin için çok fazla sorulan mavi renk nasıl oluşur? Mavi hangi renklerden elde edilir şeklindeki soruların yanıtlarını detaylarıyla derledik.

Mavi Renk Nasıl Oluşur Mavi Hangi Renklerden Elde Edilir


Mavi renk ile alakalı olarak en fazla merak edilen konu mavi renk nasıl oluşur sorusunun yanıtı olmaktadır. Bu bakımdan önemli bir araştırma konusu olma niteliği sergilemektedir.

Mavi Renk Nasıl Oluşur?

Mavi renk nasıl oluşur sorusu cevabı bir hayli merak uyandıran bir konu olsa da bu sorunun çok basit bir cevabı bulunuyor. İlk olarak ana renkler ara renklerin karıştırılması ile meydana gelmezler. Bunun anlamı renklerin karışımıyla birlikte ana renkler ortaya çıkmaz. Ana renklerin birbirleri ile karışımı sonucunda ara renkler meydana gelir. Bu anlamda mavi renk bir ana renktir. Bundan dolayı mavi renk renklerin karışımı neticesinde oluşan bir renk değildir.

Mavi Hangi Renklerden Elde Edilir?

Ana renkler birbirleri ile karıştırılarak ara renkleri oluşturulabilir. Ayrıca; kırmızı, sarı, mavi, beyaz ve siyah olmak üzere toplamda beş renk kullanılarak doğada bulunan pek çok renk tonlarının elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli husus ana renklerden ana renkler oluşmadığı konusudur. Mevcut ara renkler ana renklerin karışımı neticesinde elde edilmektedir.

Mavi bir ana renk olduğundan dolayı herhangi bir rengin karışımından oluşmaz. Ancak mavinin tonlarının elde edilebilmesi için çeşitli renklerden yararlanılabilmektedir. Buna göre mavi rengin farklı tonlarının elde edilmesi şu şekilde sağlanabilmektedir:


- Beyaz + Mavi ve Mor renklerin karışımından saks mavisi elde edilir.
- Mavi ve beyaz renklerin karışımından açık mavi elde edilir.
- Siyah ile mavi renkler birbirleriyle karıştırıldığında koyu mavi renk oluşur.
- Gri ile mavi rengin karışımı sonucu koyu gökyüzü mavisi elde edilir.
- Mavi ile çok az miktarda kırmızı renk karışımı ile birlikte lacivert renk elde edilir.
- Mavi ve yeşil renklerin karışımından turkuaz rengi elde edilir.