Geri Dön
EğitimMehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Neden Ve Ne Zaman Yazmıştır?

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Neden Ve Ne Zaman Yazmıştır?

Ülkemizde birçok milli değer bulunmaktadır. Bu milli değerler önemli olmakla birlikte kesinlikle vazgeçilmezdir. Bu yüzden milli değerlere her zaman için sahip çıkılmaktadır. En büyük milli değerimiz ise İstiklal Marşı'dır. İstiklal Marşı'nı yazan kişide Mehmet Akif Ersoy'dur. Sizler için Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı neden ve ne zaman yazmıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Neden Ve Ne Zaman Yazmıştır?

İstiklal Marşı, Türk Milleti için her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Bu marşta geçen cümleler oldukça anlamlıdır. Hiçbir cümle boşa söylenilmemiştir. Zaten Mehmet Akif Ersoy, bu marşı yazarken milli duyguları ön plana almıştır.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Neden ve Ne Zaman Yazmıştır?

Türk Milleti'nin tarihinde birçok savaş yaşanmıştır. Bu savaşların bazıları ise oldukça çetin şartlarda geçmiştir. Özellikle 1. Dünya Savaşı çok büyük kayıpların yaşanmasına neden olmuştur. Bunun üzerine Türk Milleti için Kurtuluş Savaşı süreci başlamıştır. 

Kurtuluş Savaşı döneminde halkın tekrar ayağa kalkması ve ülkenin her bir ferdinin mücadeleye katılması gerekmekteydi. Askerler cephelerde savaşırken azimlerini ve cesaretlerini kaybetmemeye çalışmışlardır. Tabi bu göründüğü kadar kolay değildi. Bu yüzden tüm Türk Milleti'nin milli bilincini ortaya çıkarmak için İstiklal Marşı yazılmıştır. 

Mehmet Akif Ersoy, son derece başarılı bir yazardı. 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı resmen kabul edilmiştir. Tabi bu marş daha öncesinde yazılmıştı. Mehmet Akif, 20 Şubat 1921 tarihinde 'Kahraman Ordumuza' adlı şiiri yazmıştı. Bu şiir TBMM'de İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Kabul edildiği tarih olan 12 Mart 1921, İstiklal Marşı'nın kabulü olarak her yıl kutlanmaktadır.

 Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'nı yazarken çok yoğun duygular içerisindeydi. Bu duygulardan dolayı ilerleyen zamanlarda inşallah bu millet bir daha İstiklal Marşı yazmak zorunda kalmaz demiştir. İstiklal Marşı'nda yer alan tüm dizeler özel anlamlar içermektedir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler