Geri Dön
EğitimMetaller Doğada Nasıl Bulunur? Metaller Doğada Hangi Halde Bulunurlar?

Metaller Doğada Nasıl Bulunur? Metaller Doğada Hangi Halde Bulunurlar?

Metaller günlük hayatta kullanılmakla beraber, okullardaki fizik ve kimya derslerinde de karşımıza çıkmaktadır. Sahip oldukları özelliklere göre çeşitli sahalarda kullanılırlar Bu sahalar sanayi, madencilik olabileceği gibi eğitim alanı dahi olabilmektedir. Peki, metaller insan hayatına girmeden önce doğada nasıl bulunur? İşte, metallerin doğada nasıl ve hangi hallerde bulunduğunu içeren hususlar.

Metaller Doğada Nasıl Bulunur? Metaller Doğada Hangi Halde Bulunurlar?


Metallerin pek çoğu doğada serbest halde bulunur. Altın, gümüş, bakır, alüminyum, demir ve cıva bu metallerden sadece birkaçıdır.

Metaller Doğada Nasıl Bulunur?

Doğada genelde serbest halde bulunan metaller vardır. Ancak bazı metaller hem serbest hem de bileşikleri ile beraber doğada bulunurlar. Metaller suda az çözünen ve suda çok çözünen olmak üzere ikiye ayrılır.

Az çözünenler yer kabuğunda çok çözünenler ise denizlerde ve tuz yataklarında bulunur. Madenler içlerindeki metal oranına göre ekonomiklik bakımından değerlendirilir. Altın gümüş gibi madenler ekonomik değeri yüksek madenlerken bakır demir gibi madenler ekonomik değeri daha düşük olan madenlerdir.

Metaller Doğada Hangi Halde Bulunurlar?

Yeryüzünün geniş bir bölümünü oluşturan okyanusların tabanları maden bakımından oldukça zengin yerlerdir. Madenler doğada en saf halde bulunurlar.

- Basit halde bulunanlar; gümüş, altın, platin, cıva, bakır, bizmut
- Oksit halde bulunanlar; alüminyum, kalay, demir, mangan
- Sülfür halde bulunanlar; kurşun, bakır, çinko, kobalt, nikel, arsenik
- Karbonat halde bulunanlar; baryum, kalsiyum, magnezyum,
- Sülfat halde bulunanlar; kalsiyum, kurşun, baryum