Geri Dön
EğitimMıknatıs Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Mıknatıs Türleri

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Mıknatıs Türleri

Günlük yaşamda farklı amaçlara yönelik birbirinden çeşitli araç ve gereçler kullanılmaktadır. Hayatın pek çok alanında mıknatıs çeşitlerine de ihtiyaç duyulur. Mıknatısın görevleri ise merak edilir. Mıknatıs çeşitleri nelerdir? İsimleri ile birlikte mıknatıs türleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Mıknatıs Türleri

 Mıknatıs, insan yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Mıknatıs manyetik alan üretmesi sebebi ile farklı kutupları çekme özelliği olan bir nesne olarak bilinir. 

 Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

 Mıknatıslar geçmişten günümüze yaşamın pek çok alanında kullanılmıştır. En sade tanımı ile mıknatıs, manyetik alan üretme becerisine sahip olan bir nesnedir. Mıknatıs, farklı kutupları çekme özelliğine de sahiptir. Kendi manyetik özelliğine sahip olan mıknatıs, volkanik aktiviteler sonucunda doğada kendiliğinden oluşur.

 Mıknatıs genellikle oksijen, siyah demir ile demir hidroksit mineralidir. Özellikle endüstride kullanılan mıknatıslardan manyetik iğne ve denizci pusulası da yapılır. Mıknatısların birbirinden farklı çeşitleri bulunur. Özellikle kalıcı mıknatıslar jeneratör, elektrik motorları ve elektrikli hızlandırıcılarda çok sık kullanılır.

 Elektromıknatıslar ise hoparlör, elektrikli vinç ve elektrikli çanlarda kullanılır. Ayrıca inşaat sektöründe demir dolgu ve katı karışımı ayırmak için de mıknatıs kullanılmaktadır. Mıknatıslar üç çeşide ayrılır. Bunlar doğal mıknatıs, yapay mıknatıs ve elektromıknatıslardır.

 İsimleri İle Birlikte Mıknatıs Türleri

 Günümüzde birbirinden farklı çok sayıda mıknatıs türü bulunmaktadır. Kullanılacağı yere göre mıknatıs türleri de farklılık gösterir. Mıknatıs türleri üçe ayrılmaktadır. Bunlar da geçici mıknatıslar, kalıcı mıknatıslar ve elektromıknatıslardır. Elektromıknatıslar içerisinden elektrik akımı geçmesi ile birlikte mıknatıs özelliği gösterir. Manyetik alanı içinde olduğu sürece çalışan mıknatıslara da geçici mıknatıs denilmektedir.

 Kalıcı mıknatıs ise her zaman manyetik özelliğine sahip olan mıknatıslardır. Bu mıknatıslar da şu şekilde dörde ayrılır;

 Neodimyum Demir Bor: Kalıcı bir mıknatıs türü olan neodimyum demir bor toprak manyetik nesneden oluşur. 

 Seramik veya Ferrit: Presleme ve ya sinterleme işlemi ile üretilen bu mıknatıs diğer tüm mıknatıslara göre daha ucuzdur. Bu mıknatıslar baryum, stronsiyum karbonat ve sinterlenmiş demir oksitten oluşur. 

 Samaryum Kobalt: Bu mıknatıs türü oksidasyon ve yüksek sıcaklıklara oldukça dayanıklıdır. Ayrıca yüksek bir gücü de içinde barındırır.

 Mıknatıs İle İlgili Merak Edilenler

 Mıknatıslar büyüdükçe çekim alanı da yükselir. Bu sayede mıknatıslar daha uzak yerlerdeki metalleri de çekebilirler. Ayrıca mıknatısların etkilerini gösterdikleri bölgenin geneline de mıknatısın çekim alanı denilir. Bazı zamanlarda buna manyetik alan da denilmektedir. Her mıknatısın da kendine ait belirli bir çekim alanı bulunur. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler