Geri Dön
EğitimOkul zili bugün çalıyor

Okul zili bugün çalıyor

İlk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim zili bugün ilkokul birinci sınıf ve okul öncesi gruptaki öğrenciler için uyum programı kapsamında çalıyor.

Okul zili bugün çalıyor

 

OZAN ÖMER KADÜKER - 6 Eylül itibariyle de tüm sınıf seviyelerinde, haftada 5 gün olmak üzere yüz yüze eğitim başlayacak. Yaklaşık 18 milyon öğrenci, 1 milyonu aşkın öğretmen, uzun bir aradan sonra ilk kez hep birlikte okullarda olacak. Bilindiği gibi Mart 2020’den itibaren okullarda aç-kapa şeklinde çok kısa süreli yüz yüze eğitim yapılmış, öğrenciler haftada 2 gün olmak üzere seyreltilmiş bir şekilde eğitime devam edebilmişti.

Kuralları öğrenecekler

Bugünden itibaren 3 Eylül’e kadar ilkokul birinci sınıf ve okul öncesi için düzenlenecek uyum haftası kapsamında öğrenciler, okullara belirli saatlerde gelecek ve okula alışmaya çalışacaklar; öğretmenleriyle diyaloglarını geliştirecekler. Uyum eğitiminde öğrencilerin öğretmenler gözetiminde oyun, drama, sosyal ve sportif etkinliklerle öğrenme ortamını, okulunu, arkadaşlarını tanıması ve kuralları öğrenmesi sağlanacak. Öte yandan öğretmenlerin mesaisi de dün başladı. Öğretmenler, Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda, çok kapsamlı eğitim seminerleri alacaklar. 

Tüm kademeler için 6 Eylül’de başlayacak eğitimler ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Yüz yüze eğitim planlandığı gibi devam ederse yarıyıl tatili 24 Ocak - 4 Şubat arasında olacak. İkinci dönem 7 Şubat 2022’de başlayacak; okullar 17 Haziran 2022’de kapanacak.    

Aşı olmayana PCR testi şartı

Okullarda koronavirüs salgınına karşı önlemler alındı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” hazırlandı. Buna göre öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada 2 kez PCR testi ile taranmaları istenecek. Velilerin bahçe dâhil okula girişlerine izin verilmeyecek. Dersler ise 40 dakikayı aşmayacak.

Ayrıca, rehberde sosyal mesafeye dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı zamanlarda düzenlenmesi, sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeninin yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde yapılandırılması gerektiğine vurgu yapıldı. Okulun başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için Bilgilendirme Formu

verilecek.

Üniversiteler ise 13 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başlayabilecek. Ancak çoğunluğu derslere, ekimin ilk haftası başlamayı planlıyor. Bu yıl üniversitelerin büyük bir kısmı yüzde 40’ı online olmak üzere hibrit eğitim verecek.

Eğitim Takvimi

- 1-3 Eylül: Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri için uyum eğitimleri verilecek 

- 6 Eylül: Tüm kademelerde yüz yüze eğitim başlayacak 

- 15 - 19 Kasım: Birinci dönem ara tatili 

- 24 Ocak  4 Şubat 2022: Yarıyıl tatili 

- 7 Şubat 2022 - İkinci dönem başlayacak 

- 11 - 15 Nisan 2022: İkinci dönem ara tatili 

- 17 Haziran: Okullar kapanacak.

Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Polisin özel aracında bulundu! Harekete geçildi
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım