Geri Dön
EğitimOkullarda maske kullanımını teşvik edecek karar

Okullarda maske kullanımını teşvik edecek karar

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne “Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” bölümünü ekledi.

Okullarda maske kullanımını teşvik edecek karar

Okullarda meydana gelebilecek koronavirüsle ilgili 18 örnek olaya yer verilerek bunlar karşısında nasıl yol izlenmesi gerektiğinin anlatıldığı rehberde yanıtları paylaşılan sorulardan bazıları şöyle:

- Bir sınıf, 10 gün içinde iki öğrencinin PCR testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya alınmıştır. Temasın 5. gününde PCR testinde sınıftaki öğrencilerin birçoğu pozitif çıkmıştır. Bu sınıf için ne yapılmalıdır?

5. gün yapılan PCR testinde pozitif çıkan öğrenciler evde izolasyona alınır. Hasta öğrencilerle karantina süresince temas etmedikleri için PCR testleri negatif çıkan öğrenciler yüz yüze eğitime devam eder.

- 10 gün içinde olmayan ancak aynı sınıfın içerisinde süreklilik arz eden PCR pozitiflikleri olması durumunda sınıf karantinaya alınacak mı?

Sınıf karantinaya alınmaz; alınması için öğrenciler arasında 10 gün içinde 2 veya üzerinde Kovid vakası saptanması gerekir.

- Bir sınıfta ilk vaka çıktıktan sonra 10 gün içinde başka bir öğrenci ve ailesi pozitif çıkarsa ne yapılmalı?

Öğrenci hastalığı evden de sınıftan da almış olabilir. İki durum ayrılamayacağı için çocuğun PCR testinin pozitif çıktığı günden itibaren sınıf karantinaya alınır.

- Bir Kovid-19 vakasının tespit edildiği sınıfta ders veren ve okul dışında riskli teması olmadığını belirten branş öğretmeninin ikinci vaka olması durumunda nasıl hareket edilmelidir?

Branş öğretmeninin dersteki maske kullanma durumu sorgulanır, maske kullanımının kurallara uygun olması durumunda ikinci vaka olarak kabul edilmez. Pozitif öğrencinin olduğu sınıfta ilk vakadan sonraki 10 gün içinde öğrenciler arasında Kovid-19 vakası çıkması durumunda sınıf karantinaya alınır. Ayrıca okuldaki öğretmenlerin temas durumu iyi değerlendirilmelidir.

- Aynı sınıfta öğrenciler arasında 10 gün içinde iki Kovid vakası çıktığında yakın temaslı olarak belirlenen öğrenci tam aşılıysa izolasyona alınır mı?

En az 2 doz aşılı, son 180 gün içinde hastalığı geçirmiş veya hastalığı geçirdikten sonraki dönemde en az 1 doz aşı yaptırmış öğrenciler, yakın temaslı olmaları durumunda önlemlere uyarak semptomlarını da takip ederek yüz yüze eğitime devam edebilirler.

İkizler, tek vaka mı sayılır?

- Öğrenci servislerinde 10 gün içinde birden fazla öğrencide PCR pozitifliği durumunda, servistekilerin dışında, pozitif öğrencilerin bulunduğu sınıfların tümü karantinaya alınacak mı?

Servisteki tüm öğrenciler karantinaya alınır. Bu öğrencilerin sınıflarında 10 gün içinde 2. vaka çıkması durumunda sınıf karantinaya alınır.

- Bir sınıfta pozitif çıkan ikiz kardeşler tek vaka mı yoksa iki vaka olarak mı kabul edilmeli?

Aynı evde yaşıyorlarsa ortak temas nedeniyle tek vaka kabul edilir. Farklı evlerde kalıyor ve aynı sınıfa gidiyorsa iki vaka olarak kabul edilir, sınıf karantinaya alınır.