Geri Dön
EğitimOrcid Numarası Nedir, Nasıl Alınır? Üniversitelerde Orcid Numarası Ne İşe Yarar?

Orcid Numarası Nedir, Nasıl Alınır? Üniversitelerde Orcid Numarası Ne İşe Yarar?

Araştırmacı, akademisyen ve bilim insanları bilimsel çalışmalarını yayınlarken, isim benzerliklerinden kaynaklanan sorunların önüne geçmek için belirli kimlik numaraları kullanırlar. Bu şekilde kadın araştırmacı ve bilim insanlarının evlendikten sonra soyadı değiştirmelerinden kaynaklanan karışıklıklar da ortadan kalkmış olur. İşte bu sistem Orcid numarasıyla gerçekleştirilir? Orcid numarası nedir, nasıl alınır ve üniversitelerde Orcid numarası ne işe yarar detayları ile derledik.

Orcid Numarası Nedir, Nasıl Alınır? Üniversitelerde Orcid Numarası Ne İşe Yarar?

Orcid numarası YÖK, TÜBİTAK ve ULAKBİM işbirliğiyle kullanılması kararlaştırılan, eğitmen, araştırmacı ve bilim insanlarına kimlik karışıklığı yaşamadan çalışma yapma imkanı sunan bir numaradır.

Orcid Numarası Nedir, Nasıl Alınır?

Orcid, Open Researcher and Contributor ID olarak bilinen bir numaradır ve araştırmacıların çalışmalarını global ölçekte paylaşmalarını sağlar. Bilim insanları ve araştırmacıların bu kadar geniş bir altyapıyla paylaşım yapmaları için belirli bir kimlik sisteminin oluşturulması ve yapılan çalışmaların karıştırılmaması gerekir. Orcid sistemi araştırmacılara özel kmlik numaraları sağlar ve yapılan çalışmaların şeffaf ve güvenli şekilde paylaşımını mümkün hale getirir.

Orcid sistemi ücretsiz olarak kayıt alınan bir altyapıya sahiptir. Kullanıcılar Orcid sitesi üzerinden ad, soyad, mail gibi bilgilerini girerek yeni kayıt oluşturabilirler. Belirlenen şifreyle sisteme kayıt olduktan sonra kullanıcılar kendilerine özel "araştırmacı tahsis numarası" alırlar ve çalışmalarını bu numara üzerinden paylaşabilirler.

Üniversitelerde Orcid Numarası Ne İşe Yarar?

Orcid sisteminin sağladığı pek çok fayda vardır. Özellikle akademisyenlerin kullanacağı Orcid, araştırmaların hızlı paylaşımı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir. Kayıt olmanın ve kullanmanın ücretsiz olduğu bu sistem, akademisyenlerin çalışmalarına yapılacak atıfların doğru şekilde gerçekleşmesini ve yapılan işlerin tanınırlığını artırmayı sağlar. Ömür boyu kişiye özel olan Orcid numarası farklı sistemlerle bağlantılıdır ve yapılan çalışmaların tek bir hesapta toplanmasını sağlar. Son derece güvenli ve şeffaf bir altyapıya sahiptir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler