Geri Dön
EğitimÖzel öğrencilik en fazla 2 dönem olacak

Özel öğrencilik en fazla 2 dönem olacak

Üniversitelerde öğrenciler, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundaki eğitimlerini başka bir üniversitede “özel öğrenci” sıfatıyla sürdürebiliyorlar.

Özel öğrencilik en fazla 2 dönem olacak

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ

Ancak bazı öğrencilerin, üniversite sınavında yeterli puan alamayıp farklı şehirlerde bulunan ve puanı çok düşük üniversitelere yerleştikten sonra özel öğrenci statüsüyle puanı daha yüksek bir üniversiteye gelerek okudukları tespit edildi. Bunu yurt dışındaki üniversiteler üzerinden yapanlar da var. Bu durumu önlemek için harekete geçen Yükseköğretim Kurulu, özel öğrenci statüsünün şartları ve süresine ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmeliğe göre özel öğrencilik imkânından bir program süresince en fazla iki dönem yararlanılabilecek. Bu süre şu şartlar dahilinde uzatılabilecek:

Öğrencinin yükseköğretim kurumuna yerleşmesinden sonra eğitim nedeniyle ikamet edilen ilde tedavisi mümkün olmayan ciddi bir hastalık teşhisi konulduğunun ya da hastalığının ilerlediğinin devlet hastanesi veya devlet üniversitesi hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekecek.

Öğrencinin, maruz kaldığı darp, şiddet gibi fiiller sebebiyle öğrenimini kayıtlı bulunduğu yükseköğretim kurumunda sürdürmesinin mümkün olmadığına ilişkin üniversite yönetim kurulunun teklifinin olması istenecek.

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim alan Türk vatandaşı öğrenciler, özel öğrencilik imkânından en fazla iki dönem yararlanabilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler