Geri Dön
EğitimÖzel Plaka Nasıl Alınır? Özel Harfli Plaka Nasıl Çıkartılır?

Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel Harfli Plaka Nasıl Çıkartılır?

Motorlu taşıt sahibi olan insanların en fazla merak ettiği ve araştırmakta olduğu konuların başında özel plakalar gelmektedir. Yeni bir araç sahibi olan sürücüler, trafik şubenin verdiği plaka dışında kendileri için önemli olan harfleri plakasında görmek istemektedir. Sizin için Özel plaka nasıl alınır? Özel harfli plaka nasıl çıkartılır sorularının yanıtlarını derledik.

Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel Harfli Plaka Nasıl Çıkartılır?

Sahip durumda oldukları araçlara özel olarak plaka alma talebi olan sürücüler, özel plaka alma koşullarını internet üzerinden oldukça yoğun bir şekilde araştırmaktadır. Özel plaka sahibi olmak esasında düşünüldüğü kadar zor ve uğraştırıcı bir işlem niteliğine sahip değildir. Fakat özel plaka sahibi olabilmek adına gerekli bazı koşullara sahip olmak gerekmektedir. 

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka alma işlemi ilk bakışta insanlara zor gibi gelse de esasında güç bir iş değildir. Öncelikle istemiş olduğunuz plakayı sorgulamanız, plakanın daha önce başka birisi tarafından alınmış durumda olmadığından emin olmanız gerekir. Bundan emin olduktan sonra ise istenilen özel plaka ile alakalı olarak İl Trafik Müdürlüğüne talepte bulunmak gerekmektedir. Sonrasında ise gerekli olan evrakları tamamlamanızın gerekliliği söz konusudur.

Eğer amacınız şirket için özel plaka talep etmek ise, şirketin imza sirküleri, son 6 aya ait olan faaliyet belgesi ve vekâlet vermenizin gerekliliği söz konusudur. Şirketlerin özel plaka için vermesi gerekli olan özel plaka vergisi 5 ile 15 bin TL arasında değişkenlik göstermekte olup şahsi olarak talep edilen özel plaka için kimlik belgesi yeterli olmaktadır.

Özel Harfli Plaka Nasıl Çıkartılır?

Özel harfli plaka çıkarttırmak için bir takım koşullar bulunmaktadır. Aracınıza özel harfli plaka çıkarttırmak istiyorsanız, bu durumda gerekli olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Buna göre:

Eğer özel harfli plaka çıkarttırmak istiyorsanız, ikametiniz ile aynı şehir kodu olmasının gerekliliği söz konusudur. Konuyla alakalı olarak bir örnek verilmesi gerekirse, 06 Ali 123 şeklinde bir plaka istiyorsunuz. Fakat ikamet yeriniz Ankara ilinde değil de, İstanbul ilinde ise, ne yazık ki bu plakayı çıkarttırma durumunuz söz konusu olmamaktadır.

Şirketler için ise bu tür bir koşul mevcut değildir. Çıkartmış olduğunuz her özel plaka için ortalama 5 bin TL ila 15 bin TL arasında bir vergi ödemenin gerekliliği söz konusu olmaktadır. Özel plaka çıkarttırılması esnasında, başvuru için de belirli bir miktar ücret ödenmesinin gerekliliği söz konusudur.

Ödenecek olan miktar ise herkes için ve plaka türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca plakanın türüne ve talebine göre de miktar değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer 3 harfli isimler, takım kısaltması gibi hemen hemen herkesin talep ettiği bir plaka türünü çıkarttırma arzusundaysanız hem sıraya girmeli hem de yüksek ücretler ödemeniz gerekmektedir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler