Geri Dön
EğitimÖzer: PCR testi veli rızasıyla olacak

Özer: PCR testi veli rızasıyla olacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi konusunda kararlı olduklarını söyleyerek, ‘Okulların açık kalması, milli güvenlik meselesidir’ dedi. Bakan Özer, öğrencilere velilerin rızası olmadan PCR testi yapılmayacağını da ifade etti.

Özer: PCR testi veli rızasıyla olacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Okullarda Kovid-19 koşulları altında yüz yüze eğitim öğretim için alınan önlemlere ilişkin bilgiler aktaran Özer, bir haftalık yüz yüze eğitimden sonra 850 bin dersliğin sadece 198’sinde vaka veya yakın temas nedeniyle eğitime ara verildiğini hatırlattı. Türkiye’de 57 bin 108 devlet okulu olmak üzere toplam 71 bin 320 okul bulunduğunu aktaran Özer, “Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okulumuz bulunmuyor” dedi. Veliler arasında dolaşan ekimde okullar kapatılacak iddiasına ilişkin ise Özer’in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

- 71 bin 320 okulumuzda ve 850 bin dersliğimizde uyulması gereken kuralları belirledik. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil vaka bazlı. Hiçbir okulumuz kapalı değil ama 198 tane sınıfta vaka veya yakın temas nedeniyle eğitim öğretime ara verildi. Dolayısıyla vakaların yaygınlaşması durumunda vakaların etkilediği sınıflarla ilgili kararlar alacağız, okul, ilçe veya il ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek.

Milli güvenlik meselesi

- Yüz yüze eğitimde herkesin sorumluluk alması ve tedbirlere dikkat etmesi gerekmekte. Okulların açık kalması, artık sadece bir eğitim meselesi değil, bir milli güvenlik meselesidir. Onun için de okullarımızı elimizden geldiği kadar çok olağanüstü durumlar olmadığı müddetçe en son kapanan kurumlar olarak tutmak için tüm vatandaşlarımızın fedakârlık yapması gerekiyor.

- 6 Ağustos’ta en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73’tü, dün itibarıyla yüzde 91’e çıktı. Türkiye ortalaması ise yüzde 83. Yani Türkiye ortalamasından 8 puan daha yüksekte. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı ise 6 Ağustos’ta yüzde 59’du, dün itibarıyla yüze 78’e çıkmış.

- Belirli okullarda, örneklem üzerinden ve velinin rızasını alarak öğrencilere PCR testi yapılması yönünde Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde görüşmekteyiz.

- Öğrencilere 2 milyona yakın tablet dağıtıldı. Toplu dağıtımlardan ziyade, örneğin vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen 198 sınıfta tablet ve bilgisayara ihtiyacı olan çocukları hemen tespit edip bu ihtiyaçlarını karşıladık. Eğer çocuk yüz yüze eğitimin dışına çıkmışsa ve ihtiyacı varsa tablet dağıtmaya devam edeceğiz.

5000 öğretmen ataması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öğretmen atamlarına ilişkin bir soru üzerine de şu bilgileri verdi:

“15 bin yeni atama, ek atama değil, eğitim sistemimizin içine 15 bin yeni öğretmen almak için Cumhurbaşkanımızın eğitim sistemine yaptığı bir katkıdır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bir KPSS’ye girenleri diğerlerinin lehinde veya aleyhinde pozitif ayrımcılık yapma durumumuz yok, biz adil olmak zorundayız. Süresi geçmeyen tüm adaylarımıza yani 2020 ve 2021 KPSS’ye giren tüm adaylara başvuru hakkı tanıdık. Atama bekleyen ve başvuru yapabilecekken yapamayacak duruma düşürdüğümüz hiçbir öğretmen kitlemiz yok. İki sınava da girdiyse hangi puanı en yüksekse onun geçerli olmasını sağladık. Tepkileri anlayışla karşılıyorum ama yapılan yanlışlık yok. Tüm öğretmenlere eşit şekilde kapıyı açtık.”

Servis şoförlerinin % 94.2’si aşı oldu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, il milli eğitim müdürlüğünün verilerine göre, kentte 7428 okul servis şoförünün 6997’si yani yüzde 94.2’si, 4637 servis rehber personelinin de 4382’si (yüzde 94.5) aşılarını yaptırdığını söyledi. Yerlikaya “Hedefimiz yüzde 100. Koronavirüsü aşı ile yeneceğiz. #AşıEnBüyükGücümüz” dedi. -DHA

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler